
- Resource Library
- Math
- Functions Operations
- Rate Of Change
- Cba 1 Review Rates And Unit Rates / Rate Of Change
CBA 1 Review- Rates and Unit Rates / Rate of Change
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Geonetta James
FREE Resource
9 Slides • 4 Questions
1
2
UPS Check is a process we will use as we review test like questions to help with comprehension and problem solving.
3
A test is just a measurement of your understanding.
Take a deep breath.
Read the material carefully.
Take notes.
Follow the UPS Check and use your invisible questions in Google Classroom.
ALWAYS double check your work!
Make sure you select the correct answer before moving onto the next question.
4
A unit rate has a denominator of 1.
5
(numerator) "per" (denominator)
miles "per" gallon
price "per" pound
price "per" something
6
7
Fill in the Blanks
UPS Check: Juan is selling 12 pencils for $15. What is the price per pencil?
8
unit rate
unit rate
**After you find the unit rate you will either multiply or divide. *
9
Multiple Choice
UPS Check: Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
10
11
Change in y
Change in x
12
Multiple Choice
13
Multiple Choice
Mrs. Soto can decorate 10 cupcakes in 4 minutes. Which graph best represents this relationship?
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
11 questions
7.3B Rational Number Test Review
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Surface Area
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Proportional and Nonproportional Relationships
Presentation
•
7th - 8th Grade
12 questions
Percent Change
Presentation
•
7th Grade
9 questions
Slope from a Graph
Presentation
•
7th - 8th Grade
10 questions
Simple Interest
Presentation
•
8th Grade
10 questions
Better Buy
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Math
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade