

Better Buy
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Johnicia Simmons
Used 334+ times
FREE Resource
3 Slides • 7 Questions
1
Better Buy
A review of using unit rates to find the best bang for your buck!

2
What is better buy?
The comparison of two or more unit rates/prices/costs to determine which item is the better value.
3
Open Ended
Which item do you estimate to be the better value and why? DON'T DO ANY MATH YET!
4
5
Multiple Choice
Now do the math! Which is a better buy? (You may use the calculator on your Canvas homepage.)
12 oz for $0.96
16 oz for $1.12
6
Multiple Choice
Which is the better buy of salsa?
$1.80 for 16 ounces
$2.20 for 24 ounces
7
Multiple Choice
Which is the better buy for ground beef?
$10.65 for 3 pounds
$17.05 for 5 pounds
8
Multiple Choice
Which is the better buy for apples?
$4.30 for 10 apples
$3.22 for 7 apples
9
Multiple Choice
Which is the better buy for ice cream bars?
$4.92 for 10 bars
$7.65 for 15 bars
10
Multiple Choice
Which is the better buy for orange juice?
$4 for 52 fl. Ounces
$0.95 for 16 fl. Ounces
Better Buy
A review of using unit rates to find the best bang for your buck!

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 10
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Distribution/Combine Like Terms
Presentation
•
7th Grade
7 questions
Slope from a Graph
Presentation
•
6th - 7th Grade
10 questions
Grade 6 - Evaluating Expressions
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Solving Percent Problems
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Divide Fractions
Presentation
•
6th Grade
7 questions
Ratios and Tape Diagrams
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Finding Volume of Recatangular Prisms with Fractional Sides
Presentation
•
6th Grade
7 questions
The Least Common Multiple (LCM)
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade