

Unit Rates and Unit Price
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
4 Slides • 9 Questions
1
​

2
3
4
Multiple Choice
3 hours65 miles Is this a rate or a unit rate?
rate
unit rate
5
Multiple Choice
3 pages per minute Is this a rate or a unit rate?
rate
unit rate
6
Multiple Choice
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
7
8
Multiple Choice
9
Multiple Choice
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
10
Multiple Choice
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
11
Multiple Choice
12
Multiple Choice
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
13
Multiple Choice
​

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
11 questions
Intro to Proportiality
Presentation
•
6th - 8th Grade
9 questions
Module 1 Lesson 8 Rates and Ratio
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Ch 5 Review
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rates
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Lesson
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions Review 1
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Graphs
Presentation
•
7th Grade
10 questions
7.4C Proportionality
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade