

7.4C Proportionality
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Gabriela Covarrubias
Used 8+ times
FREE Resource
6 Slides • 4 Questions
1
7.4B Unit Rates

2
Learning Objective
Today, I will practice using unit rates to solve real world problems
3
Essential Question
How do you determine proportionality from verbal representation?
4
Unit Cost
The unit cost is the cost per item or the cost per
unit.
5
For example if an 8-ounce bottle of lotion cost
$1.60, then the unit cost is 0.05 ounces per cent.
6
Real Life Unit Rates
7
Open Ended
Convert to a unit cost.
5 bottles of water for $3.95.
8
Multiple Choice
Which one has the larger unit rate. Show your work.
150 miles in 3 hours
208 miles in 4 hours
9
Multiple Choice
Which one has the larger unit rate?
$25 for 5 hours of work
$42 for 7 hours of work
10
Open Ended
Convert the following to a unit rate. Mary drove 324 miles in 6 hours.
7.4B Unit Rates

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 10
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
6th grade Math - Histograms
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Proportion Word Problems
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Tables and Graphs
Presentation
•
6th - 8th Grade
6 questions
Eureka Grade 7: Module 2 Lesson 23
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Calculating & Graphing Speed
Presentation
•
6th - 7th Grade
11 questions
Circle Graphs
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Area of Trapezoids
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Representing Proportional Relationships
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade