
4.14 - Unit Price
Presentation
•
Mathematics
•
7th - 12th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Mrs. LaRotonda
Used 35+ times
FREE Resource
4 Slides • 9 Questions
1
​
2
"Number of Units" could be weight, number of items, amount of time...
3
You are shopping for ice cream and see that the total price is $5.49 for a 56-ounce container. What is the unit price (price per ounce) of this item.
4
Fill in the Blanks
You are school supply shopping and see that there is a packet of 6 pencils for $2.70. How much does each pencil cost?
Type answer...
5
Fill in the Blanks
At Grocery Mart, tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5 pound box for $11. What is the unit price for the first tomato option ($2.75/pound)?
Type answer...
6
Fill in the Blanks
At Grocery Mart, tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5 pound box for $11. What is the unit price for the second tomato option (5 pounds for $11)?
Type answer...
7
Multiple Choice
The unit price for the first tomato option is $2.75. The unit price for the second tomato option is $2.20. Which option is the better value?
Option 1
Option 2
8
Fill in the Blanks
You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At Food Market, where you don't typically shop, the same cereal is on sale for $2.25 a box. What is the unit price at Grocery Mart?
Type answer...
9
Fill in the Blanks
You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At Food Market, where you don't typically shop, the same cereal is on sale for $2.25 a box. What is the unit price at Food Market?
Type answer...
10
Multiple Choice
The cereal price at Grocery Mart is $2.50 per box and the price at Food Market is $2.25 per box. Which store has the better price option?
Grocery Mart
Food Market
11
Exit Ticket 4.14
12
Multiple Choice
At the market, you can buy 6 bags of apples for $25. At the orchard, you can get 8 bags of apples for $35. Which is the better deal?
Market
Orchard
13
Multiple Choice
The store close to school has 8 bottles of juice for $19.99. The store close to your house has 6 bottles of juice for $15.75. Which store has a HIGHER unit price.
Store Close to School
Store Close to Home
​
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
GAME ASAH OTAK
Presentation
•
7th - 12th Grade
7 questions
Unit Conversions
Presentation
•
7th - 12th Grade
10 questions
6.1 Comparing Functions R.O.C. RECAP
Presentation
•
KG
12 questions
Algebra - Introduction
Presentation
•
7th - 12th Grade
9 questions
Geometry Trimester A Review
Presentation
•
7th - 12th Grade
8 questions
20201123systems lesson
Presentation
•
7th - 12th Grade
10 questions
Graphing quadratics
Presentation
•
7th - 12th Grade
10 questions
One-Step Inequalities: Lesson 2
Presentation
•
6th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade