

Solving for the Unit Rate
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Mr. Torres
Used 11+ times
FREE Resource
8 Slides • 11 Questions
1
Solving for the Unit Rate
Using rates to find the unit rate in word problems.

2
Multiple Choice
What is a comparison between two different quantities?
Ratio
rational
Algebra
Percent
3
Ratio
A comparison between two different quantities.
6 apples to 7 oranges
5 boys:6 girls
5 cars/2 buses
4
Multiple Choice
A ratio that compares two quantities with two different units is called what ?
Proportion
Percent
Unit of measures
Rate
5
Rate
Is a ratio that compares two quantities with two different units.
130 miles in 3 hours
46 students in 5 buses
$250 for 10 hours
6
Multiple Choice
The rate for one unit of a given quantity is called what?
ratio
Proportion
Unit Rate
Fraction
7
Unit Rate
Is the rate for one unit of a given quantity.
$16 for each hour
55 miles per hour
6 pounds for every box
8
Multiple Select
Select all of the following that represents unit rates.
60 miles per hour
120 cookies for 10 cups of sugar.
12 cupcakes for each stick of butter.
$5 for 3 bags of chips.
$15 every hour
9
Solving for the unit rate
First, identify the rate in the problem.
Next, write your rate as a fraction.
Finally, simplify the fraction (divide)
$3.50 for 35 minutes = 3.50/35 = 0.1/1 = $0.10 per minute
10
Multiple Choice
Jason scored 108 points in six games. How much does he score per game?
648 points
16 points
114 points
18 points
11
Multiple Choice
A rain forest can receive 90 cm of rain in 30 days. What is the unit rate?
30 cm
3 cm
15 cm
3 days
12
Multiple Choice
An airplane ascends to an altitude of 1000 feet in 10 minutes. How many feet did the airplane ascend per minute?
100 feet
10 feet
1 minute
100 minutes
13
14
Example 1
Compare a Cool Mint value pack of 40 pieces of gum that costs $2.80 and a trident pack of 12 pieces of gum that costs $0.72. Which is the better buy?
15
Fill in the Blanks
Kiara ran 34 laps in 6 days. Tia ran 26 laps in 5 days. Who ran more laps in 1 day?
Type answer...
16
17
Open Ended
Victor buys four chairs to place around his dining room table. He pays a total of $88. What is the unit
price?
Look at the student’s work. Identify the error and what the correct answer is.
18
Poll
How do you feel about finding the Unit Rate?
Great
Good
Okay
Not so good
Do not understand
19
Open Ended
For the next lesson, what do you think equivalent ratio means. Use your own words.
Solving for the Unit Rate
Using rates to find the unit rate in word problems.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 19
SLIDE
Similar Resources on Wayground
15 questions
6th Grade Ratio Review
Presentation
•
6th - 7th Grade
15 questions
MAD
Presentation
•
6th - 8th Grade
15 questions
Math 7: Area & Volume
Presentation
•
6th - 8th Grade
11 questions
Percents: Part of a Whole
Presentation
•
6th - 8th Grade
17 questions
Measures of Central Tendency
Presentation
•
6th - 8th Grade
14 questions
Mean, Median, Mode, and Range
Presentation
•
5th - 8th Grade
17 questions
Multiplying and Dividing Decimals
Presentation
•
6th - 8th Grade
13 questions
Rates and Unit Rate
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade