
6th Grade Ratio Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Angela Fondale
Used 201+ times
FREE Resource
8 Slides • 7 Questions
1
6th Grade Ratio Review
...and Quizzizz Introduction
2
Ratio is a comparison of two or more quantities.
2 blue to 3 blue
2 blue : 3 blue
3
4
Open Ended
Write a ratio for two or more of these crew members.
5
What is the ratio of apples to pears?
Order Matters:
6 apples to 3 pears
6 : 3
(3 pears to 6 apples is incorrect!)
6
Multiple Choice
What is the ratio of pineapple to strawberries?
6 strawberry to 4 pineapple
4 pineapple : 6 strawberry
6 S : 4 P
4 pineapple6 strawberry
7
Ratios represent relationships and can be reduced or enlarged.
Divide to reduce: 6 dogs to 4 cats = 3 dogs to 2 cats
Multiply to enlarge: 1 eagle4 salmon=4 eagles12 salmon
8
Multiple Choice
Which group of fruit shows a ratio of
1 banana2 apples ?9
Unit Rates
are comparison of two measures and the second measurement is 1 (per/each)
10
11
Fill in the Blanks
Mrs. Fondale traveled from Kent to Moses Lake, 175 miles, in 2.8 hours.
What was Mrs. Fondale's rate of speed in miles per hour?
Answer:
Type answer...
12
Fill in the Blanks
After working out, I record 42 heart beats in 15 seconds, what is my beats per minute?
Answer:
Type answer...
13
Poll
Which option at my locally grocery store is the best value?
1 kg for $3
2 kg for $4
4 kg for $6
10 kg for $14
Be prepared to defend your choice!
1 kg package
2 kg package
4 kg package
10 kg package
14
Advanced Problem Solving
To demonstrate your knowledge, we ask you to perform multi-step ratio problems.
Just Breath.
Break them into individual tasks & solve.
15
Multiple Choice
Mr. Lai changes 7 diapers in 14 hours. At this rate, how many diapers will he change in 48 hours? What is his rate of diapers per hour?
Be prepared to explain your answer!
96 diapers; 2 diapers per hour
24 diapers; 0.5 diapers per hour
6th Grade Ratio Review
...and Quizzizz Introduction
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 15
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Intro to Ratios
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, Fractions
Presentation
•
6th Grade
13 questions
6th Grade Math
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables
Presentation
•
6th - 7th Grade
14 questions
5-3 Ratios, Equivalent Ratios, and Compare Ratios
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratios
Presentation
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Unit Rate
Presentation
•
6th Grade
9 questions
U2B.L1.2-Percents Introduction
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade