

Warm Ups
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
JIMMY PIERCE
Used 17+ times
FREE Resource
6 Slides • 0 Questions
1
Warm Ups
Week of February 21st
Brain Builders

2
Feruary 21st
Two sizes of sports drink bottles are 32 oz. and 24 oz. If the 32 oz. drink cots $1.29 and the 24 oz. drink costs $1.20, which is the better buy? Round each unit cost to the nearest cent.
Hint: What is the cost per ounce of each drink bottle?
3
Warm Up Feb. 23rd
Unit Rate
4
Warm Up
February 24th
5
Warm Up
February 25th
6
Warm Up
February 26th
Warm Ups
Week of February 21st
Brain Builders

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 6
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
Angle Angle Similarity for Triangles
Presentation
•
7th - 8th Grade
7 questions
Translations
Presentation
•
7th Grade
6 questions
Part Total Percent
Presentation
•
7th Grade
4 questions
Warm Up Week of March 22nd
Presentation
•
7th Grade
6 questions
3-13 Thursday
Presentation
•
7th Grade
4 questions
Multi Step Percent Increases and Decreases
Presentation
•
7th Grade
7 questions
Expanding Expressions with Integers
Presentation
•
7th Grade
4 questions
3.5 BIM Review Unit Rate
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade