

Rates lesson
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned

Julianna Esposito
Used 11+ times
FREE Resource
4 Slides • 15 Questions
1
Rates and Unit Rates

2
Open Ended
What is a rate?
¿Qué es una tarifa?
3
Open Ended
Where do we see rates?
¿Dónde vemos las tarifas?
4
Video
https://youtu.be/liW_ALj4Qj8
5
Rate
Tarifa
A comparison between two quantities in different units.
Una comparación entre dos cantidades en unidades diferentes.
6
Multiple Choice
What is a Ratio?
¿Qué es una relación?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
7
Multiple Choice
Simplify the ratio of 35 : 14
Simplificar la relación de 35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
8
Multiple Choice
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Una tarifa unitaria es una velocidad en la que la unidad en el denominador es:
1
3
2
9
Multiple Choice
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Gastaré $3.75 por 3 libras de granola. ¿Cuál es su tarifa unitaria en dólares por libra?
$2.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
10
Open Ended
What would the ratio be for this problem?
¿Cuál sería la relación para este problema?
11
Multiple Choice
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Una tienda tiene 120 clientes en 6 horas. ¿Cuál es la tarifa unitaria en los clientes por hora?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
12
Open Ended
What would the ratio be for this problem?
¿Cuál sería la relación para este problema?
13
Multiple Choice
It snowed 20 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?
Nevó 20 pulgadas en 5 horas. ¿Cuál es la velocidad unitaria de pulgadas por hora?
0.25 inches per hour
100 inches per hour
25 inches per hour
4 inches per hour
14
Open Ended
What would the ratio be for this problem?
¿Cuál sería la relación para este problema?
15
Multiple Choice
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Elías gana $200 por 8 horas de trabajo. ¿Cuál es la tarifa unitaria (en dólares por hora)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
16
Open Ended
What would the ratio be for this problem?
¿Cuál sería la relación para este problema?
17
Multiple Choice
True or False: A Rate is a ratio but a ratio isn't always a rate.
True
False
18
True
Cierto
A rate can always be a ratio of the value over 1, but not all ratios are a value over 1.
Remember, a rate is always a value over 1.
Una tasa siempre puede ser una relación del valor superior a 1, pero no todas las relaciones son un valor superior a 1.
Recuerde, una tasa es siempre un valor superior a 1.
19
Open Ended
In your own words, what is a rate? Why are rates important?
En sus propias palabras, ¿qué es una tasa? ¿Por qué son importantes las tarifas?
Rates and Unit Rates

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 19
SLIDE
Similar Resources on Wayground
14 questions
7.RP.3
Presentation
•
7th Grade
14 questions
Theoretical Probability
Presentation
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rate 7.RP.A.1
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Equivalent Ratio Review
Presentation
•
6th - 7th Grade
16 questions
Simple Interest
Presentation
•
7th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates
Presentation
•
7th Grade
15 questions
Rational Numbers and Decimals
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Comparing & Scaling Quiz 1 Review
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade