

Unit Rates
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Daffney Brown
Used 33+ times
FREE Resource
3 Slides • 11 Questions
1
Unit Rates
Unit 6 Note Packet

2
3
Multiple Choice
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
4
Multiple Choice
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
5
Multiple Choice
6
Multiple Choice
7
Multiple Choice
8
9
Multiple Choice
10
Multiple Choice
11
Multiple Choice
12
Multiple Choice
13
Multiple Choice
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
14
Multiple Choice
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?
10 customers
7 customers
8 customers
12 customers
Unit Rates
Unit 6 Note Packet

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 14
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Measurement Conversions using Proportions
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Fractions
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Unit Rate 7.RP.A.1
Presentation
•
7th Grade
12 questions
CW: Area & Circumference of Circles & Semi-Circles
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Triangle Theorems
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Solving Two-Step Inequalities
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Equivalent Ratio Review
Presentation
•
6th - 7th Grade
10 questions
Discount, Sales Tax and Tip
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade