Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Constant Of Proportionality
  5. Proportionality
Proportionality

Proportionality

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

7th Grade

•

Medium

•
CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Curtis Armantrout

Used 28+ times

FREE Resource

7 Slides • 8 Questions

1

Proportionality

Unit 5 Important Vocabulary

Slide image

2

Unit Rate

  • Definition: A type of ratio that compares a single unit of one thing to another amount that uses different units.

  • Facts/Characteristics: When working with Unit Rates you will have two different types of units.

  • The one in the unit rate is not usually shown. (like 20 miles/hour)

Slide image

3

Open Ended

Driving at a constant speed for 5 hours, a traveler has covered 300 miles. What is the unit rate in miles/hour?

4

Proportional

  • Definition: When quantities have the same relative size (ratio)

  • Facts/Characteristics: A proportional graph starts at zero and changes at a constant rate

Slide image

5

Multiple Choice

If the traveler drove 300 miles in 5 hours.. How far would that traveler drive in 15 hours?

1

1,500 miles

2

900 miles

3

9,000 miles

6

Slide image

7

Non-Proportional

  • Definition: When two or more quantities do not have the same relative size (ratios)

  • Facts/Characteristics: A non-proportional graph either doesn't start at zero, or, is not constant.

Slide image

8

Multiple Select

Choose all of the fractions (ratios) that are equal to each other.

1

 45\frac{4}{5}  

2

 2024\frac{20}{24}  

3

 4050\frac{40}{50}  

4

 6070\frac{60}{70}  

5

 80100\frac{80}{100}  

9

Constant of Proportionality

  • Definition: The rate that a relationship of two numbers increases or decreases

  • Facts/Characteristics: often represented by the letter k.

  •  yx=k\frac{y}{x}=k    and/or    y=kxy=kx  

Slide image

10

Multiple Choice

Question image

What is the Constant of Proportionality for this table? Remember,

 k =yxk\ =\frac{y}{x}  

1

k = 10

2

k = 5

3

k = 3

4

k = 1

11

Let's Quizizz!

12

Multiple Choice

Question image

Greg is making 4 apple pies. He has to buy 24 apples.

What is the Unit Rate? (How many apples for every 1 pie?)

1

4 pies/1 apple

2

9 apples/1 pie

3

7 pies/1 apple

4

7 apples/ 1 pie

13

Multiple Select

Choose which of the following graphs you think represent a proportional relationship.

1
2
3
4

14

Multiple Choice

Question image

What is the constant of proportionality for this table?

1

112\frac{1}{12}

2

12\frac{1}{2}

3

00

4

1212

5

2424

15

Multiple Choice

Question image

James just filled up his truck with gas. He paid $28.75 and got 11.5 gallons of gas. What is the Unit Rate? (What is the cost of 1 gallon of gas?)

1

$2.00 per Gallon

2

$2.50 per gallon

3

$3.00 per gallon

4

$3.50 per gallon

5

$4.00 per gallon

pattern-tertiary

Proportionality

Unit 5 Important Vocabulary

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 15

SLIDE