
Unit Rate Intro
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Katelyn Lee
Used 738+ times
FREE Resource
5 Slides • 5 Questions
1
Unit Rate Intro
2
A rate compares two quantities with different units.
Driving 120 miles in 2 hours
The units are miles & hours
3
Multiple Choice
Traveling 50 miles in 30 minutes is an example of a
cost
quotient
product
rate
4
A unit rate is a rate that is simplified so that it has a denominator of 1 unit.
Driving 60 miles in 1 hour or 60 miles/1 hour.
5
6
Multiple Choice
Which is an example of a unit rate?
70 miles/2 hours
35 miles/1 hour
100 miles/3 hours
7
To get the unit rate, divide the numerator by the denominator.
8
Multiple Choice
A car traveled 270 miles in 6 hours. (270 miles/6 hours). What is the unit rate (miles per hour)?
35 mph
45 mph
55 mph
22 mph
9
Multiple Choice
Mary can type 225 words in 3 minutes. What is the unit rate in words per minute?
60 wpm
75 wpm
133 wpm
85 wpm
10
Multiple Choice
Marissa made $300 working for 6 hours. How much does Marissa make per hour?
$50 per hour
$60 per hour
$45 per hour
$30 per hour
Unit Rate Intro
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 10
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Lesson 4 Check for Understanding
Presentation
•
7th Grade
7 questions
7th Grade Lesson 8
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Using Samples to Make Predictions
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Unit 2 lesson 4: order of operations integers
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Percent Error
Presentation
•
7th Grade
6 questions
Writing Equations
Presentation
•
8th Grade
8 questions
Comparing Functions
Presentation
•
8th Grade
9 questions
Unit Rate
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade