
Proportions Practice (Direct Variation)
Authored by Megan Education)
Mathematics
6th - 8th Grade
CCSS covered
Used 2+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
The cost of gas varies directly with the amount of gallons of gas purchased. The cost of 120 gallons of gas costs $300. What is the cost of purchasing 1 gallon of gas?
$1.25
$0.40
$2.50
$3.00
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 10 pts
What makes a graph proportional?
Straight Line
Curvy Line
Goes through the origin (0,0)
The slope is 0
Tags
CCSS.8.EE.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
The distance walked varies directly with the time it takes to travel a path. If a person walks 4.5 miles and it takes them 72 minutes, how many miles can they walk in 128 minutes.
8 miles
16 miles
1 mile
20 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
In the equation y=14x, what is the constant of proportionality?
y
x
14
14x
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
A car travels 90 miles in 2 hours. What is the constant of proportionality?
45 miles
90 miles
180 miles
2 miles
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Do x and y show direct variation?
y = 5x
Yes
No
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?