Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Number Sense
  4. Multiplying Rational Numbers
  5. Multiplying Rational Numbers

Multiplying Rational Numbers

Authored by Antoinette Crisafulli

Mathematics

7th Grade

Used 6+ times

Multiplying Rational Numbers
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

Media Image

Find the product.

9/24
9/28
6/32
1/28

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

(2.5)(-1.2)

-3.7

3.7

3

-3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Multiply.  

-\frac{1}{4}\times-\frac{4}{3}

−412 or −13-\frac{4}{12}\ or\ -\frac{1}{3}  

57\frac{5}{7}  

412 or 13\frac{4}{12}\ or\ \frac{1}{3}  

−57-\frac{5}{7}  

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Over the past week, Angel made five withdrawals from his bank account. If he withdrew $12 each time, find the total change in Angel's account over the past week.

(‒ 12) (5) = ‒ 60

‒ 12 + ‒ 5 = ‒ 17

(‒ 12) (‒5) = 69

‒ 12 + 5 = ‒ 17

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

-10(2)(-3) =

-60
60
-50
50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

The cost for one hamburger is $3.75. How much does it cost for 4 hamburgers?

$7.75

$12.75

$14.99

$15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 5 pts

-3 x 2

-1

-6

-5

6

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?