Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Ratios, Percents, Interest
Ratios, Percents, Interest

Ratios, Percents, Interest

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th - 8th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

Created by

Amy Dougherty

Used 1+ times

FREE Resource

1 Slide • 14 Questions

1

Finals Review:
Ratios, Rates, Percents, and Interest

By Amy Dougherty

2

Multiple Choice

What is the definition of a ratio?

1

A number written as a product

2

A comparison of two quantities by division

3

A multiplication sentence

4

A number with a variable

3

Multiple Choice

What is a rate?

1

A comparison of two different quantities with different units

2

A measure of time

3

A number that cannot be simplified

4

A decimal written as a fraciton

4

Multiple Choice

What best describes a unit rate?

1

A ratio written as a percent

2

A rate with the denominator of one

3

A number that compares two fractions

4

A rate used only with money

5

Match

Match each percent to its decimal form

25%

75%

10%

50%

5%

0.25

0.75

0.1

0.5

0.05

6

Multiple Choice

A store sells 4 pencils for $1. What is the unit rate per pencil?

1

$4 per pencil

2

$0.25 per pencil

3

$1 per pencil

4

$0.10 per pencil

7

Multiple Choice

15% of 200

1

30

2

15

3

150

4

3

8

Reorder

What are the steps to find simple interest?

Identify the principal, rate, and time

Use the formula:
I = prt

Multiply the values together

Write the interest

1
2
3
4

9

Multiple Choice

You earn 4% simple interest on $300 for 2 years. How much interest will you earn?

1

$24

2

$20

3

$18

4

$30

10

Fill in the Blanks

The ratio of boys to girls is 2:3. If there are 12 girls, how many boys are there?

Type answer...

11

Match

Match the percent to its equivalent fraction:

10%

25%

50%

100%

20%

1/10

1/4

1/2

1

1/5

12

Multiple Choice

Which of the following is a rate?

1

9 oranges

2

18 students in 3 rows

3

10 miles

4

2 cookies

13

Multiple Choice

A jacket originally costs $80. It is on sale for 30% off. What is the discounted price?

1

$24

2

$56

3

$30

4

$50

14

Multiple Choice

What is the ratio equivalent of 5:10?

1

3:6

2

2:3

3

1:2

4

6:12

15

Match

Simplify the unit rates:

180 miles in 3 hours

90 miles in 3 hours

300 miles in 5 hours

160 miles in 4 hours

60 mph

30 mph

60 mph

40 mph

pattern-tertiary
Finals Review:
Ratios, Rates, Percents, and Interest

By Amy Dougherty

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 15

SLIDE