
Iready Lesson Math
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
8 Slides • 22 Questions
1
2
3
Math Response
What is the constant of proportionality for the equation
y=3x?
4
Math Response
What is the constant of proportionality for the equation y=1/3x?
5
Math Response
What is the constant of proportionality for the equation y=0.5x?
6
7
Math Response
4. Ms. Crystal is ordering cases of paper towels for the bathrooms. Use the table below to figure out how many rolls come in one case.
8
Math Response
Mrs. Earls is ordering cookies for Beta. Use the table below to find the cost of one dozen cookies.
9
10
Math Response
What is the constant for the graph?
11
Math Response
What is the constant for the graph?
12
13
Math Response
8. Elaina drove her car 81 miles and used 9 gallons of fuel. She wants to know how many miles she can drive on 22 gallons of fuel.
14
Math Response
9. Vance used 6 liters of water to water 24 flower pots. How many liters of water would it take to water 40 flower pots?
15
16
Multiple Choice
Proportional or non Proportional
Proportional
Non Proportional
17
Multiple Choice
Proportional or non Proportional
Proportional
Non Proportional
18
Multiple Choice
Proportional or non Proportional
Proportional
Non Proportional
19
Multiple Choice
Proportional or non Proportional
Proportional
Non Proportional
20
Multiple Choice
Proportional or non Proportional
Proportional
Non Proportional
21
22
Multiple Choice
23
Multiple Choice
24
Open Ended
What does the point (4, 60) on the graph represent?
25
Multiple Choice
What is the equation of this graph?
y = kx
y = 15x
y = x/15
y = k/x
26
27
Math Response
Doug entered a canoe race. He rowed 3 miles in ½ hour. What is his average speed in miles per hour?
28
Math Response
Monica reads 7 ½ pages of a book in 9 minutes. What is her rate in pages read per minute?
29
Multiple Choice
Which is the better buy?
3 ½ pounds of turkey for $10.50 or 2 ½ pounds of turkey for $6.25?
3 ½ pounds of turkey for $10.50
2 ½ pounds of turkey for $6.25
30
Math Response
If 3 ¾ pounds of candy cost $20.25, how much would 1 pound of candy cost?
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 30
SLIDE
Similar Resources on Wayground
23 questions
Interpreting Slope and Y-Intercept
Presentation
•
8th Grade
21 questions
Combining Like-Terms
Presentation
•
8th Grade
21 questions
Rigid Transformations ~ REFLECTIONS
Presentation
•
8th Grade
23 questions
Writing the Equation of a Line
Presentation
•
8th Grade
24 questions
Circumference of Circles
Presentation
•
8th Grade
22 questions
Unit 1: Transformations, Congruence & Similarity
Presentation
•
8th Grade
22 questions
Pythagorean Theorem Test Review
Presentation
•
8th Grade
22 questions
Domain and Range of Quadratic Functions
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade