
- Resource Library
- Math
- Percents, Ratios, And Rates
- Part To Whole Ratio
- Unit Test Review (unit Rate, Part To Whole, Ratios, Etc)
Unit Test Review (Unit Rate, Part to Whole, Ratios, etc)
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Kanika Spataro
Used 19+ times
FREE Resource
10 Slides • 6 Questions
1
6.NR.4: Solve a variety of contextual problems involving ratios, unit rate, equivalent ratios, percentages, and conversions within measurement systems using proportional reasoning.
2
Brittany bought 6 used books at a total cost of $24.00. What is the unit rate, in dollars, for the books?
Ask yourself: What operation should I use? (Addition, Subtraction, Division, Multiplication)
A. $0.25
B. $3.00
C. $ 4.00
D. $18.00
3
Multiple Choice
Michael bought 5 used books at a total cost of $25.00. What is the unit rate, in dollars, for the books?
$0.76
$5.00
$0.89
$11.00
4
Julia jogged 2 miles in 18 minutes. At that rate, how long would it take her to jog 5 miles?
Ask yourself: What am I looking for?
(Find X, in this case find minutes)
A. 21 minutes
B. 24 minutes
C. 45 minutes
D. 80 minutes
5
Multiple Choice
Steven jogged 10 miles in 48 minutes. At that rate, how long would it take her to jog 40 miles?
88 minutes
111 minutes
192 minutes
17 minutes
6
Gary works at a store on the weekends. Last weekend, he earned $56 for working a total of 7 hours. How much did Gary earn per hour?
A. $7 per hour
B. $8 per hour
C. $49 per hour
D. $63 per hour
Ask yourself: What operation should I use? (Addition, Subtraction, Division, Multiplication)
7
Multiple Choice
Jack works at a store on the weekends. Last weekend, he earned $33 for working a total of 3 hours. How much did Gary earn per hour?
$30 per hour
$8 per hour
$20 per hour
$11 per hour
8
A tutor charges $30.00 for two hours of tutoring. Using the table below, how much would the tutor charge for nine hours?
A. $105.00
B. $120.00
C. $135.00
D. $180.00
9
A map of a state was built on a scale of 2 inches to 25 miles. If the distance between two cities on the map is 11 inches, what is the actual distance between the two cities?
A. 4.55 miles
B. 137.5 miles
C. 275 miles
D. 550 miles
10
Multiple Choice
The O’Connor family consumes 20 jugs of milk in 4 weeks. How much milk will the family require for 8 weeks?
5 jugs of milk/week; 40 jugs of milk
3 jugs of milk/week; 15 jugs of milk
2 jugs of milk/week; 10 jugs of milk
4 jugs of milk/week; 20 jugs of milk
11
A school cafeteria offers two choices for students to buy for lunch, a lunch combo or a pizza. The tape diagram below models 25 lunches sold during one lunch period.
What can be concluded from the given information?
A. There were two-thirds as many lunch combos sold as pizzas.
B. For every 3 lunch combos sold, there were 2 pizzas sold.
C. There were 3 times as many lunch combos sold as pizzas.
D. One-half of the lunches sold were pizzas.
12
Multiple Choice
How many Reese's cups are there to Jolly Ranchers?
1 Reese's cup to 3 Jolly Ranchers
7 Reese's cups to 8 Jolly Ranchers
3 Reese's cups to 4 Jolly Ranchers
4 Reese's cups to 3 Jolly Ranchers
13
A factory produces 5,000 tablet computers in 4 days, as shown in the double number line below.
At this rate, how many tablet computers will the factory produce in 5 days?
A. 1,250 tablet computers.
B.6,250 tablet computers
C.20,000 tablet computers.
D. 25,000 tablet computers
14
Multiple Choice
Kerri and James practiced for the school track meet. Kerri completed 8 laps in 16 minutes. If James ran at the same rate, how many minutes did it take him to run 5 laps? Use the tape diagram shown.
2 minutes
6 minutes
10 minutes
16 minutes
15
A.
B.
C.
D.
16
6.NR.4: Solve a variety of contextual problems involving ratios, unit rate, equivalent ratios, percentages, and conversions within measurement systems using proportional reasoning.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 16
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Potential Energy
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Station Rotations: Solving Proportions
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratio and Unit Rate
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, Fractions
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Multiplying and Dividing Decimals
Presentation
•
5th Grade
13 questions
Unit Rate Review
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables
Presentation
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios, Tables, and Graphs
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade