
STAAR Review - Writing Equations
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Tramain Jackson
Used 2+ times
FREE Resource
1 Slide • 9 Questions
1
Write an equation from the real-world scenario or algebra tiles.
2
Math Response
Write an equation that represents the algebra tiles.
3
Math Response
Maria wants to buy a trophy and engrave her son's name on it. At Trophies Unlimited, trophies cost $12 and engraving costs $0.40 per letter, while at Centerpiece Trophies, trophies are $12.50 and engraving is $0.30 per letter. If Maria's costs would be the same at both stores, which equation shows the number of letters, x, in her son's name?
4
Math Response
Write an equation that represents the algebra tiles.
5
Math Response
Brittany lights a 15-inch candle and an 18-inch candle when her watch shows 1 a.m. The 15-inch candle burns 0.2 inch every hour, and the 18-inch candle burns 0.5 inch every hour. Which equation can be used to find the time, t, on Brittany's watch when the candles are the same height?
**Use the correct variable, t, in your equation.
6
Math Response
Write an equation that represents the algebra tiles.
7
Math Response
A container has 300 liters of water, and a second container has 700 liters of water. The first container begins filling up at a rate of 5 liters per minute at the same time the second starts draining at a rate of 6 liters per minute. Which equation can be used to find the number of minutes, x, that elapse before the two containers have the same amount of water?
8
Math Response
Write an equation that represents the algebra tiles.
9
Fill in the Blanks
Mike weighs 200 pounds and plans to lose 1.5 pounds per week. Jeff weighs 165 and plans to gain 0.5 pound each week. Using w for weeks, write an equation to determine when will Mike weigh LESS THAN Jeff.
Type answer...
10
Multiple Choice
Determine if the equation, 12 + 17x = 20x, represents the story.
Steven is going to buy pizzas tonight. Domino's charges $12 per pizza, and there is a $17 delivery charge. Papa John's charges $20 per pizza with no other charges. What is x, the number of pizza's ordered for the total cost of both restaurants to be the same?
True
False
Write an equation from the real-world scenario or algebra tiles.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 10
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Comparing Functions
Presentation
•
8th Grade
10 questions
Coordinate Plane Reflections
Presentation
•
8th Grade
9 questions
Lesson 7.2: Converse of Pythagorean Theorem
Presentation
•
8th Grade
8 questions
Using Samples to Make Predictions
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Lesson 4.5: Interpret Two-Way Relative Frequency Tables
Presentation
•
8th Grade
11 questions
Volume of a Cylinder
Presentation
•
8th Grade
9 questions
Math Check In
Presentation
•
8th Grade
6 questions
Writing Equations
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade