

Proportions and Unit Rates Part 2
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Easy
+7
Standards-aligned
Arah Anderson
Used 1+ times
FREE Resource
6 Slides • 7 Questions
1
Identify & Represent Proportional Relationships
Standard:
MA.7.AR.4.4 Given any representation of a proportional relationship, translate the representation to a written description, table or equation.

2
Open Ended
When you are having a tough day, what do you do to make yourself feel better?
3
Identify & Represent Proportional Relationships
I can calculate unit rates.
Desmos

4
Labeling
Recall:
Place the correct values and ratios next to each statement.
7
7 : 10
10 : 7
8 to 7
8
7 to 8
2 / 5
10
25 / 10
25
5
100 miler per hour or 100/1 or 100:1
3 girls per 1 boy or 3 /1 or 3:1
5 assignments per day or 5 /1 or 5:1
6
7
8
9
Multiple Choice
I Do:
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
10
Multiple Choice
We Do:
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
11
Multiple Choice
You Do:
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
12
Reorder
Summary:
What are the steps to calculating unit rates:
set up two ratios = to each other
one ratio has to have a denominator of 1
cross multiply
solve for the variable
place the answer over 1
13
Multiple Choice
Exit Ticket:
Jazlyn has spent 2 hours reading 86 pages of Breaking Dawn. She is reading an average of how many pages each hour?
Identify & Represent Proportional Relationships
Standard:
MA.7.AR.4.4 Given any representation of a proportional relationship, translate the representation to a written description, table or equation.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Simple Interest
Presentation
•
7th - 8th Grade
12 questions
Operations in Scientific Notation
Presentation
•
8th Grade
8 questions
Prime Factorization
Presentation
•
8th - 9th Grade
11 questions
Rational vs. Irrational
Presentation
•
7th - 8th Grade
11 questions
Solve Systems by Graphing
Presentation
•
8th - 9th Grade
11 questions
Domain and Range of a Graph
Presentation
•
8th - 9th Grade
11 questions
Product property
Presentation
•
8th Grade
11 questions
The Real Number System
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade