

Unit Price lesson
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Sandra Curado
Used 4+ times
FREE Resource
9 Slides • 12 Questions
1
Module 1 Lesson 7 Finding Unit rate to solve real world related problems.
2
I can understand how a rate is related to a ratio and use rate reasoning to find a unit rate.
3
Dropdown
Assuming a constant rate, how many times did the hummingbird flap its wings per second?
4
5
Open Ended
At this rate, how many times would the hummingbird flap its wings in 2 seconds? Justify your response.
6
Open Ended
How could knowing unit rates help you save money?
7
8
A grocery store sells a 6oz. container of yogurt for $0.78. The store also sells a 32oz. container of the same yogurt for $3.84.
To determine which is the better buy – per ounce – find the unit price of each item.
The unit price is the cost per unit of an item. You can use what you know about unit rates to find a unit price.
9
10
1. Finding how much 1 ounce costs....
2. Finding how much ounces they would get if they paid the same amount....
11
12
Remember:
Find the unit rate to compare!
Unit Rates are just equivalent ratios in the simplest form.
13
Multiple Choice
Which is the better buy of salsa?
$1.80 for 16 ounces
$2.20 for 24 ounces
14
Poll
For Carolina’s birthday, her mother took her and four friends to a water park. Carolina’s mother can pay either $130 for a 5-pack of student tickets, or $28 for each individual student ticket.
Which ticket payment option has the lesser unit price?
$130 for a 5-pack of student tickets
$28 for each individual student ticket
15
Multiple Choice
Which is the better buy for ice cream bars?
$4.92 for 10 bars
$7.65 for 15 bars
16
Multiple Choice
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
17
Multiple Choice
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
18
Multiple Choice
Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
19
Poll
What is your confidence level?
20
Open Ended
How would you describe unit rates to someone who has never heard of unit rates?
21
Open Ended
In your own words, how do you find a unit rate?
Module 1 Lesson 7 Finding Unit rate to solve real world related problems.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 21
SLIDE
Similar Resources on Wayground
16 questions
Coordinate Plane
Presentation
•
6th Grade
15 questions
multiplication of fractions
Presentation
•
6th Grade
15 questions
6-Mod 1.2 Ratio Tables & Word Problems
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Intro to Ratios
Presentation
•
6th Grade
14 questions
divisibility rules
Presentation
•
6th Grade
18 questions
Inequalities on a Number Line Pt 1
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Multiply and Divide Rational Numbers
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Equivalent Expressions
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade