
Rates, Unit Rates, Unit Cost/Comparison
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Lisa Ashley Gomez
Used 7+ times
FREE Resource
20 Slides • 22 Questions
1
2
Driving 120 miles in 2 hours
The units are miles & hours
3
4
5
6
7
Multiple Choice
What is the unit cost for 7 candy bars for $5.25?
0.75
1.75
0.50
75
8
9
Multiple Choice
14 shirts for $375.20
We need to find the COST per SHIRT
0.37
2.68
26.80
28.60
10
Example: Driving 60 miles in 1 hour or
11
12
Multiple Choice
You drove 440 miles in 8 hours. How many miles per hour did you drive?
65 mph
50 mph
55 mph
18 mph
13
14
Multiple Choice
You earn $117 for working 12 hours. How much do you earn per hour?
10.20
9.75
14.50
11.00
15
16
Multiple Choice
Which is an example of a unit rate?
70 miles/2 hours
100 miles/3 hours
35 miles/1 hour
17
Multiple Choice
A car traveled 270 miles in 6 hours. (270 miles/6 hours). What was the unit rate?
35 mph
45 mph
55 mph
22 mph
18
Multiple Choice
Mary can type 225 words in 3 minutes. What is the unit rate in words per minute?
60
75
133
85
19
Cost per bottle
Remember: $ goes in the calculator first!
20
So the unit cost is $1.12/1 bottle
21
12 pencils cost $3.86. What is the
unit cost?
22
12 pencils cost $3.86. What is the
unit cost?
3.86 ÷ 12 = 0.321666...
23
12 pencils cost $3.86. What is the
unit cost?
3.86 ÷ 12 = 0.321666...
24
Multiple Choice
6 pounds of Fancy French Fig cookies cost $12.85. What is the price per pound?
0.47
4.67
2.14
2.16
25
The LEAST unit cost is the BETTER BUY!!!!!!
26
27
28
29
Multiple Choice
Which is the better buy?
6 eggs for $4.20
12 eggs for $8.10
30
Multiple Choice
Which is the better buy?
Trix 14 oz for $2.89
Coco Puffs 40.7 oz for $7.32
31
Multiple Choice
Which is the better buy?
Energizer 4 pack for $2.97
Duracell 10 pack for $12.39
32
Multiple Choice
Which is the better buy?
Heinz 13 ounces for $1.49
Frenches 30 ounces for $2.99
33
Multiple Choice
Which is the better buy?
Tropicana 96 oz for $3.29
Minute Maid 64 oz for $2.99
34
Multiple Choice
Which is the better buy?
Campbells Chicken Noodle Soup 10 oz can for $1.27
Progresso Chicken Noodle Soup 16 oz can for $2.59
35
Multiple Choice
Which is the better buy?
1 box for $0.92
3 boxes for $2.69
36
Multiple Choice
Which is the better buy?
Clorox 64 oz for $1.59
Lysol 121 oz for $3.98
37
Multiple Choice
Which is the better buy?
Dawn 75 oz for $7.79
Ajax 14 oz for 0.99
38
Multiple Choice
Which is the better buy?
Trix 14 oz for $2.89
Coco Puffs 40.7 oz for $7.32
39
Multiple Choice
Which is the better buy?
Burts Bee's 3 oz for $2.59
Dove 8 oz for $4.69
40
Multiple Choice
Which is the better buy?
Coke 8 oz for $0.99
Coke 12 oz for $1.39
41
Multiple Choice
Which is the better buy?
Lysol 32 oz for $5.65
Fantastik 28 oz for $3.82
42
Multiple Choice
Which is the better buy?
Heinz 24 oz for $4.79
Frenches 14 oz for $2.59
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 42
SLIDE
Similar Resources on Wayground
37 questions
The Black Hole of Technology Review
Presentation
•
6th Grade
38 questions
Module F Unit 1 Lesson 2: The Water Cycle
Presentation
•
6th Grade
35 questions
Roller Coaster Introduction
Presentation
•
6th Grade
34 questions
Unit 2 Review - Whole Numbers
Presentation
•
6th Grade
35 questions
2nd Grading Period Review
Presentation
•
6th Grade
39 questions
Unit 1A Review
Presentation
•
6th Grade
38 questions
Unit 1 Lesson 19
Presentation
•
6th Grade
39 questions
C5_Application of speed
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade