
2nd Grading Period Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
E G
Used 6+ times
FREE Resource
12 Slides • 23 Questions
1
by E G
2
3
This is the easy one. If fact, you've already done it when you were adding fractions and finding a common denominator.
When multiplying fractions, just multiply straight across. Numerator times numerator. Denominator times denominator. That's it.
4
Multiple Choice
What's the rule for multiplying fractions?
Just multiply straight across.
Keep, Change, Flip
You must have a common denominator
5
Multiple Choice
Find the product in simplest form.
5/6 x 3/4=
15/24
5/8
8/10
4/5
6
Multiple Choice
What is the product of 185 and 34 ? 185⋅34=813⋅34=?
1117
59
2452
3239
7
Multiple Choice
41×61= ? Remember to simplify.
2/3
3/2
1/24
24
8
Rule#1 for Dividing Fractions: DON'T DIVIDE.
Instead of dividing you do this procedure:
KEEP, CHANGE, FLIP
9
10
Multiple Choice
When dividing fractions, what rule do we use?
Keep, Change, Flip
Multiply straight across
Must have a common denominator
11
Multiple Choice
After I "Keep, Change, Flip" what equation would I have? 21÷52
12×52
21×25
12
Fill in the Blanks
185 as an improper fraction is equal to 8?
Type answer...
13
Multiple Choice
Simplify 83÷32
169
246
41
83
14
Multiple Choice
15

16
The number with the most digits goes on top
Decimals do not have to line up
Multiply like normal
Count how many places in the first number the decimal is moved over
Count how many places in the 2nd number the decimal is moved over
This is how many places you move the decimal in your answer
17
Fill in the Blanks
Multiply. Do not round your answer. Be sure to include a decimal point in your answer.
2.5 ×12.36
Type answer...
18
Divisor cannot have a decimal
Move the divisor decimal so it is a whole number
Move the same amount of places in the dividend
Place a decimal straight up where you write your answer
Divide like normal
19
Multiple Choice
Place the decimal into this number:
2.39 x 4.37 = 104443
10.4443
104.443
10444.3
1.04443
20
Fill in the Blanks
Divide.
4.530 ÷1.5
Type answer...
21
Multiple Choice
22

23
24
25
Multiple Choice
3 hours65 miles Is this a rate or a unit rate?
rate
unit rate
26
Multiple Choice
1 minute3 pages Is this a rate or a unit rate?
rate
unit rate
27
28
Multiple Choice
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
29
Multiple Choice
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
30
Multiple Choice
31
Multiple Choice
32
Multiple Choice
33
Multiple Choice
34
Multiple Choice
35
Multiple Choice
by E G
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 35
SLIDE
Similar Resources on Wayground
30 questions
Fraction Decimal Percent Conversions
Presentation
•
6th Grade
30 questions
Decimal Place Value
Presentation
•
5th - 6th Grade
26 questions
Parts of an Algebraic Expression
Presentation
•
6th - 7th Grade
31 questions
Ratios - EOG Review
Presentation
•
6th Grade
28 questions
Solving Algebraic Equations
Presentation
•
6th Grade
29 questions
Convert Customary Measurements
Presentation
•
6th Grade
28 questions
Math Properties
Presentation
•
6th Grade
26 questions
Understanding Percents
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade