
Ratio and Proportion
Presentation
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Erika Manansala
Used 13+ times
FREE Resource
13 Slides • 5 Questions
1
Term 2 - Week 1
2
Write a proportion for each situation
Five mangoes for Php 160 is the same price as 10 mangoes for Php 320
3
Write a proportion for each situation
Five mangoes for Php 160 is the same price as 10 mangoes for Php 320
5:160
4
Write a proportion for each situation
Five mangoes for Php 160 is the same price as 10 mangoes for Php 320
5:160 = 10:320
5
Write a proportion for each situation
Traveling 60km per hour means going 180 km in 3 hours
6
Write a proportion for each situation
Traveling 60km per hour means going 180 km in 3 hours
60:1
7
Write a proportion for each situation
Traveling 60km per hour means going 180 km in 3 hours
60:1= 180:3
8
Multiple Choice
If an egg costs Php 6, people will buy a dozen for Php 72
6:1= 12:72
1:6 = 12:72
1:12 = 6:72
1:6 = 72:12
9
Multiple Choice
Six scoops of ice cream for 2 cups is the same as 5 cups for 15 scoops
6:2=15:5
2:6=15:5
6:2=5:15
10
11
The ratio of the number of boys to the numbers of girls is 5:3. If there are 20 boys, then how many girls are there?
12
Three flowers cost Php 45. How much will 12 flowers cost?
13
A recipe uses 3 drops of food coloring per 8 glasses of water. How many drops of food coloring is needed for 24 guests?
14
If you can buy one bunch of bananas for Php 120, then how many bunches of bananas can you buy with Php 480?
15
Fill in the Blanks
Jenna bought 10 burgers that cost $60. How much will she pay if she bought 15 burgers?
Type answer...
16
Fill in the Blanks
A board was cut into two pieces whose lengths are in the ratio 2:5. The longest piece was 85 inches. How long was the shortest piece?
Type answer...
17
Fill in the Blanks
Totsakan bought one can of pineapple chunks for $2. How many cans can Stefan buy if he has $16?
Type answer...
18
Homework: P.83 individual work letter c 11-15
Term 2 - Week 1
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 18
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Decimal Place Values
Presentation
•
4th - 6th Grade
12 questions
Multiplying Fractions
Presentation
•
4th - 5th Grade
13 questions
Mean
Presentation
•
4th - 7th Grade
17 questions
5th Grade Math Review
Presentation
•
4th - 6th Grade
13 questions
Division of Decimals 5.3F and 5.3G
Presentation
•
5th Grade
13 questions
Rectangles and Triangles with Fractional Lengths
Presentation
•
5th - 7th Grade
16 questions
Dividing Fractions
Presentation
•
5th - 6th Grade
13 questions
Order of Operations
Presentation
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Mastering Multiplication Facts 1-10
Quiz
•
5th Grade
10 questions
3 digit by 1 digit multiplication
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade