
MGSE6.RP.3b Unit Pricing and Constant Speed
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Kevvin Hankins
Used 30+ times
FREE Resource
12 Slides • 5 Questions
1
Standard: MGSE6.RP.3b
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.
6th Grade | Math
MGSE6.RP.3b
2
Learning Target
I can use unit rates, unit prices and constant speed to solve problems.
6th Grade | Math
MGSE6.RP.3b
3
Vocabulary
Proportion: An equation that states that two ratios are equal.
Rate: A comparison of two quantities that have different units of measure
Ratio: compares quantities that share a fixed, multiplicative relationship.
Unit Ratio: are ratios written as some number to 1.
Subject | Subject
Some text here about the topic of discussion
4
Essential Questions
What are rates?
How are unit rates helpful in solving real-world problems?
Subject | Subject
Some text here about the topic of discussion
5
6
7
Driving 120 miles in 2 hours
The units are miles & hours
8
Multiple Choice
Traveling 50 miles in 30 minutes is an example of a
cost
quotient
product
rate
9
Driving 60 miles in 1 hour or 60 miles/1 hour.
10
11
Multiple Choice
Which is an example of a unit rate?
70 miles/2 hours
35 miles/1 hour
100 miles/3 hours
12
13
14
15
Multiple Choice
A car traveled 270 miles in 6 hours. (270 miles/6 hours). What is the unit rate (miles per hour)?
35 mph
45 mph
55 mph
22 mph
16
Multiple Choice
Mary can type 225 words in 3 minutes. What is the unit rate in words per minute?
60 wpm
75 wpm
133 wpm
85 wpm
17
Multiple Choice
Marissa made $300 working for 6 hours. How much does Marissa make per hour?
$50 per hour
$60 per hour
$45 per hour
$30 per hour
Standard: MGSE6.RP.3b
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.
6th Grade | Math
MGSE6.RP.3b
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 17
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Algebraic Expressions
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Multiplying 3 Digits by 3 Digits
Presentation
•
6th Grade
14 questions
Perimeter and Area
Presentation
•
5th Grade
10 questions
Unit Rate and Graphs
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Multiplying by 2 digits
Presentation
•
5th Grade
14 questions
7th Grade Math
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Unit 1 Notes - Elements and Compounds
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Combining like terms lesson
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade