
Rates and Unit rate
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+5
Standards-aligned
Suad Gabrie handal
Used 343+ times
FREE Resource
7 Slides • 7 Questions
1
module 6.2
NMR Middle School
By Suad Gabrie handal
2
Reviewing prior knowledge
Ratio:
A comparison of 2 quantities by division.
Ex: a to b, a:b, a/b
The number of dogs compared to the number of cats in an apartment complex is represented by the model shown.
EX: 1 to 3, 1:3 , 1/3
3
Open Ended
A. What is the ratio of boys to girls in this picture?
B.What is the Ratio of Boys to all kids in this picture ?
express the ratios as a simplest fraction
4
5
What is a rate?
Is a ratio that compares 2 quantities in different units. finding rates shows how one thing changes in term of another thing. example : If I walk 5 miles in 2 hour, Do you think that I will walk the same miles in 3 hours if I keep the same pace ?
What is a unit rate?
Rate that has a denominator of 1.
6
7
Multiple Choice
3 hours 65 miles Is this a rate or a unit rate?
Rate
Unit Rate
8
Multiple Choice
1 minute3 pages Is this a rate or a unit rate?
Rate
Unit Rate
9
Multiple Choice
A rate written as 50 miles per hour is an example of a
Quantity
Mass
Unit rate
Equivalent Ratio
10
11
Pair-Think activity using real world-problem
with the material that you have in your desk, you have to do the following:
Glue the grocery sale offer on the white sheet
Find the Rate as fraction Remember in the top the money and down the quantity.
Find the Unit Rate and write a complete sentence
12
Multiple Choice
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices Find the unit price for each and choose the better deal?
Sargento
Velveeta
13
Multiple Choice
When are unit rates useful? Choose the best answer.
When you want to subtract a number by another.
When you want to compare prices.
When you want to multiply one number by another.
When you want to figure out the probability of a number.
14
Open Ended
What is my understanding of the lesson today?
Please write your response in a complete sentence(s).
module 6.2
NMR Middle School
By Suad Gabrie handal
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 14
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
Surface Area of Prisms
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Ratio Warmup: Writing ratios/equivalent ratios
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratios, Rates and Proportions
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Dividing Fractions
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Composite Shapes
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Discount, Sales Tax and Tip
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Measurement Conversions using Proportions
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Double Number Lines Lesson
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade