Search Header Logo
Division Part 2 Divide a decimal by a whole number

Division Part 2 Divide a decimal by a whole number

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

7th Grade

•

Medium

•
CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

George Simpkins

Used 4+ times

FREE Resource

5 Slides • 20 Questions

1

Division Part 2 Divide a decimal by a whole number

by George Simpkins

2

​

How do you divide a decimal by a whole number?

  1. Place the decimal point directly above the decimal point in the dividend.

  2. Divide the same way you would divide with whole numbers.

  3. Divide until there is no remainder, or until the quotient begins to repeat in a pattern. .

3

Multiple Choice

What goes in the house Divisor or Dividend?

1

Divisior

2

Dividend

4

Multiple Choice

50.6 ÷5\div5  

What goes in the house?

1

50.6

2

5

5

Multiple Choice

50.6 ÷5\div5  

Which is divisor

1

50.6

2

5

6

Multiple Choice

50.6 ÷5=50.65\div5=\frac{50.6}{5}  

1

True

2

False

7

Multiple Choice

50.6 ÷5\div5  

Solve

1

11.12

2

10.12

3

12.12

4

10.11

8

media
media

9

Multiple Choice

1.01 ÷6\div6  =

What do you do first?

1

Keep Change Flip

2

Divide

3

Move decimal 2 places to the right

4

Move decimal in quotient

10

Multiple Choice

1.01 ÷6\div6  =

solve

1

0.163111

2

0.168333

3

0.163222

4

0.16322

11

Multiple Choice

5.60 ÷8\div8  

1

0.7

2

0.8

3

1.7

4

0.6

12

Multiple Choice

98.6 ÷6=\div6=  

1

15.45

2

16.40

3

16.45

4

16.30

13

​Independent Practice

​Go to Worksheet

​

Level 0

​15 min

​Raise a silent hand for help

​

​

​

14

Multiple Choice

Jorge had $125.75. He had to split the money evenly between him and other 4 people. How much money does each person get?

1

$27.25

2

$25.15

3

$25.25

4

$26.15

15

Multiple Choice

Big Wayne worked 8 hours. He made $545. 60. How much Big Wayne make a hour?

1

$67.25

2

$68.20

3

$68.21

4

$67.20

16

Fill in the Blanks

Vincent's Taffy Shop made 81.8 kilograms of taffy in 4 days. How much taffy, on average, did the shop make per day?

DO not WRITE UNITS

Type answer...

17

Multiple Choice

Michael,James,Jordan and Lebron  paid $300.08 for basketball lesson from Jorge Simpcool.  How much did each of them pay.

1

$74.02

2

$75

3

$75.03

4

$75.02

18

Multiple Choice

A 12-pack of Cokes costs $5.40. How much does each Coke cost?

1

$0.35

2

$0.45

3

$0.55

4

$0.75

19

Fill in the Blanks

Jonathan and Anna have to share $20.64 evenly for Fall Festival. How much money will each child receive?   use dollar $

Type answer...

20

Multiple Choice

There are 126 slices of pizza in 9 pizzas. There are an equal number of slices of pizza on each pizza. How many slices of pizza in 1 pizzas?

1

12

2

13

3

14

4

10

21

Multiple Choice

A worker uses 5.5 inches of steel wire to make 25 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?

1

.22 inches

2

.23 inches

3

.215 inches

4

.25 inches

22

Multiple Choice

Mr. Big earned $450 for working 3 eight-hour shifts at the factor. What is his hourly wage?

1

$18.75

2

$19.75

3

$17.75

4

$18.25

23

Multiple Choice

Hector and Roxana drunk 36.36 gallons of Gatorade in 4 days of practices. How much did each of them drink?

1

9.09 gallons

2

10.09 gallons

3

9.9 gallons

4

8.09 gallons

24

Multiple Choice

A store owner has 7.11 lbs. of candy. If she puts the candy into 9 jars, how much candy will each jar contain?

1

0.80

2

0.78

3

0.79

4

.081

25

​Go to Worksheet

​

​

​

​Are you Smarter than a 4th Grader

​

pattern-tertiary
Division Part 2 Divide a decimal by a whole number

by George Simpkins

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 25

SLIDE