

Word Problems
Presentation
•
Mathematics
•
2nd Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Rebecca Bentley
Used 1K+ times
FREE Resource
3 Slides • 8 Questions
1
Word Problems
Today, we will learn how to solve word problems.

2
Steps to take
3
Multiple Choice
What is your first step when solving a word problem?
Sing the ABCs
Find key words
Circle the answer
Solve the question
4
Toby went on a walk. He walked 2 miles up the mountain. He stopped to drink water and then walked 3 miles more. How many miles did he walk altogether?
Find the important words first.
Then identify what the question is asking you to do (add/subtract/multiply/divide)
5
Multiple Choice
Toby went on a walk. He walked 2 miles up the mountain. He stopped to drink water and then walked 3 miles more. How many miles did he walk altogether?
What are the important words?
2 miles
up
walk
3 miles more
altogether
6
Multiple Choice
Toby went on a walk. He walked 2 miles up the mountain. He stopped to drink water and then walked 3 miles more. How many miles did he walk altogether?
What type of question is it?
add
subtract
multiply
divide
7
Multiple Choice
What type of question is it?
Sarah works in a bakery. She 3 boxes of cream cakes. There are 10 cream cakes in each box. How many cream cakes does she have altogether?
add
subtract
multiply
divide
8
Multiple Choice
What type of question is it?
It is Anna's birthday. She is bringing in 40 lollipops for her class to share. There are 10 students in her class. How many lollipops will each student get if they are shared equally?
add
subtract
multiply
divide
9
Multiple Choice
What type of question is it?
Chris was give $50 for Christmas. He went and bought a game for $15 and a new t-shirt for $10. How much money does he have left?
add
subtract
multiply
divide
10
Multiple Choice
What type of question is it?
Jamie needs to make cupcakes for her friends. There will be 8 friends coming to her house and each friend needs 2 cupcakes each. How many cupcakes will she need to make altogether?
add
subtract
multiply
divide
11
Open Ended
Answer the question.
John has been working hard to save money. He made $20 from cleaning, $10 from cooking and $15 from mowing the lawn. How much did he make altogether?
Word Problems
Today, we will learn how to solve word problems.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 11
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
3rd grade math
Presentation
•
3rd Grade
7 questions
Estimate and measure mass
Presentation
•
2nd Grade
7 questions
Division
Presentation
•
2nd Grade
7 questions
math
Presentation
•
2nd Grade
9 questions
Seerah Revision Qs
Presentation
•
KG
10 questions
CUBES Strategy for Word Problems
Presentation
•
2nd Grade
6 questions
Fractions
Presentation
•
2nd Grade
6 questions
Telling time
Presentation
•
2nd Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
addition facts
Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Arrays/Repeated Addition
Quiz
•
2nd Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12
Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Addition and Subtraction facts
Quiz
•
1st - 3rd Grade
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
20 questions
Multiplication Arrays
Quiz
•
2nd - 3rd Grade
10 questions
Three Digit Addition with Regrouping
Quiz
•
2nd Grade
10 questions
3 Digit Addition and Subtraction with Regrouping
Quiz
•
2nd - 4th Grade