

Systems of Equations REVIEW
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Shannon Pitts
Used 14+ times
FREE Resource
2 Slides • 11 Questions
1
2
Multiple Choice
Parallel lines
the same line
Intersecting lines
3
Multiple Choice
If a system of linear equations has infinitely many solutions, what does this mean about the two lines?
Intersecting lines
Identical lines
Parallel lines
4
Multiple Choice
(6, 3)
(3, 6)
(6, 3), (0,5), (-3,0)
No solution
5
6
Multiple Choice
Make sure both equations are in standard form.
Make sure at least one equation is solved for one variable.
Make sure both equations are in slope-intercept form.
Make sure both equations can be solved.
7
Multiple Choice
5x + 4y= −14
y = −7x − 15
(-2, -1)
(1, -2)
(-2, 1)
(-1, -2)
8
Multiple Choice
Solve the system of equations using substitution. What is the y-value?
y = -3x + 11
y = -6x - 13
35
-13
-8
13
9
Multiple Choice
x + y = 33 y = 2x - 3
x + y = 33 x = 2y - 3
x + y = 33 x = 3 - 2y
x + y = 3 x = 33 - 2y
10
Fill in the Blanks
Erin is 3 years younger than twice Alex's age. Their ages combined are 33 years. How old are Alex and Erin. If x=Erin's age and y=Alex's age, choose the system that matches the situation.
How old is Erin?
Type answer...
11
Multiple Choice
Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Which equation represents the number of shirts when both companies charge the same amount?
y = 9.65 + x y = 8.40 + x
y = 9.65x + 43 y = 8.40x + 58
y =9.65x y = 8.40x
y = 9.65x - 43 y = 8.40x - 58
12
Fill in the Blanks
Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee.
With how many shirts will the cost be the same no matter which company you use?
Type answer...
13
Fill in the Blanks
At Bennet's Nursey, you purchase 4 shrubs and 3 rose bushes for $145 not including tax. A rose bush costs 7.50 more than a shrub.
HOW MUCH DOES THE ROSE BUSH COST?
Type answer...
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
4.2c - Finding slope from a table
Presentation
•
8th Grade
10 questions
Describing Rotations
Presentation
•
8th Grade
12 questions
x- and y-intercepts
Presentation
•
8th Grade
12 questions
Identifying Functions
Presentation
•
8th Grade
9 questions
Scatter Plots and Lines of Trend
Presentation
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solving Systems by Graphing
Presentation
•
8th - 9th Grade
11 questions
CATEGORY 2: TABLES GRAPHS SLOPE Y
Presentation
•
8th Grade
10 questions
Penjumlahan dan Pengurangan Aljabar
Presentation
•
12th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade