

Lesson 26 Equations and Their Solutions
Presentation
•
Mathematics
•
8th - 12th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Andrew Witczak
Used 4+ times
FREE Resource
10 Slides • 7 Questions
1
​

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Multiple Select
An artist is selling children's crafts. Necklaces cost $2.25 each, and bracelets cost $1.50 per each.
Select all the combinations of necklaces and bracelets that the artist could sell for exactly $12.00.
5 necklaces and 1 bracelet
2 necklaces and 5 bracelets
3 necklaces and 3 bracelet
4 necklaces and 2 bracelets
3 necklaces and 5 bracelets
12
Multiple Select
Diego is collecting dimes and nickels in a jar. He has collected $22.25 so far. The relationship between the numbers of dimes and nickels, and the amount of money in dollars is represented by the equation 0.10d+0.05n=22.25.
Select all the values (d,n) that could be solutions to the equation.
(0,445)
(0.50,435)
(233,21)
(118,209)
(172,101)
13
Multiple Select
Volunteer drivers are needed to bring 80 students to the championship baseball game. Drivers either have cars, which can seat 4 students, or vans, which can seat 6 students. The equation 4c+6v=80 describes the relationship between the number of cars, c, and number of vans, v, that can transport exactly 80 students. Select all statements that are true about the situation.
c=14 and v=4 are a pair of solutions to the equation.
If 6 cars go and 11 vans go, there will be extra space.
10 cars and 8 vans isn’t enough to transport all the students.
If 20 cars go, no vans are needed.
8 vans and 8 cars are numbers that meet the constraints in this situation.
14
Fill in the Blanks
The drama club is printing t-shirts for its members. The printing company charges a certain amount for each shirt plus a setup fee of $40. There are 21 students in the drama club.
If there are 21 students in the club and the t-shirt order costs a total of $187, how much does each t-shirt cost?
Type the number only.
Type answer...
15
Fill in the Blanks
The equation 201.50=f+6.50(21) represents the cost of printing the shirts at a second printing company. Find the solution to the equation.
Type answer...
16
Multiple Choice
Kiran’s family is having people over to watch a football game. They plan to serve sparkling water and pretzels. They are preparing 12 ounces of sparkling water and 3 ounces of pretzels per person.
Including Kiran’s family, there will be 10 people at the gathering.
A bottle of sparkling water contains 22 ounces and costs $1.50. A package of pretzels contains 16 ounces and costs $2.99.
Let n represent number of people watching the football game, s represent the ounces of sparkling water, p represent the ounces of pretzels, and b represent Kiran’s budget in dollars. Which equation best represents Kiran’s budget?
12s+3p=b
1210+310=b
1.50s+2.99p=b
1.50(6)+2.99(2)=b
17
Open Ended
The speed of an object can be found by taking the distance it travels and dividing it by the time it takes to travel that distance. An object travels 100 feet in 2.5 seconds. Let the speed, S, be measured in feet per second.
Write an equation to represent the relationship between the three quantities (speed, distance, and time).
​

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 17
SLIDE
Similar Resources on Wayground
13 questions
Multiplying Polynomials
Presentation
•
8th - 12th Grade
11 questions
Surface Area Lesson
Presentation
•
8th - 12th Grade
12 questions
Graphing Linear Inequalities Review
Presentation
•
9th - 12th Grade
12 questions
Standard Deviation
Presentation
•
9th - 12th Grade
12 questions
Linear Equations/ One Step
Presentation
•
9th - 12th Grade
10 questions
Writing an equation from a graph
Presentation
•
9th - 12th Grade
14 questions
Trapezoids and Kites
Presentation
•
9th - 12th Grade
14 questions
Simplifying Rational Expressions
Presentation
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
12 questions
Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade