

Solving a word problem on proportions using a unit rate
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Molly Giblin
Used 21+ times
FREE Resource
4 Slides • 13 Questions
1
Solving a word problem on proportions using a unit rate

2
Objective
Today I will apply proportional relationships to real world problems so that I can use units rates to solve problems. I know I am successful when I master the ALEKs skill.
3
Multiple Choice
Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
180 kg
240 kg
270 kg
360 kg
4
Multiple Choice
If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?
$7.20
$6.40
$10.00
$9.60
5
Multiple Choice
6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?
6
12
3
8
6
Multiple Choice
8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?
45
54
36
24
7
8
Practice!
Rejoin the Google Meet for practice
9
Multiple Choice
10
Multiple Choice
Jessica was planning a trip to Jamaica. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is one Jamaican dollar for 0.5 US dollars. How much Jamaican money would she get if she exchanged $28?
$56
$14
$5.60
$140
11
Multiple Choice
A car travels 420 miles in 8 hours. If the car continues at the same rate, how far will it travel in 12 hours?
630 miles
630 hours
600 miles
540 hours
12
Multiple Choice
7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?
$900
$315
$1890
$1260
13
Multiple Choice
Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.
$6.00
$12.00
$9.00
$3.20
14
Multiple Choice
Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?
$30
$80
$60
$90
15
Multiple Choice
Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters did she run in a minute?
0.005 meters in a minute
5,000 meters in a minute
200 meters in a minute
16
Multiple Choice
John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?
$9 per basketball
$144 per basketball
$8 per basketball
$12 per basketball
17
Poll
Are you ready for the ALEKs skill?
YES!
Maybe?
No
Solving a word problem on proportions using a unit rate

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 17
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Discount, Sales Tax and Tip
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Multiplying Decimals
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Percent Review
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Percent of Change and Error
Presentation
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Comparing & Scaling Quiz 1 Review
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Ratios, Rates and Proportions
Presentation
•
6th Grade
12 questions
commission and fees
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade