

Multiplying Decimals
Presentation
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Kelly Moore
Used 632+ times
FREE Resource
3 Slides • 9 Questions
1
Multiplying Decimals
Estimating and Multiplying

2
Flocabulary
https://www.flocabulary.com/unit/multiplying-decimals/
3
Poll
Ms.Moore went to the store and bought 9 packs of water bottles for $3.37 each. About how much did she spend?
What should we round $3.37 to.... which is it closest too?
$3.00
$4.00
4
Poll
Ms.Moore went to the store and bought 9 packs of water bottles for $3.37 each. About how much did she spend?
If we round to $3 what should our answer be closer to?
27
36
5
Poll
Ms.Moore went to the store and bought 9 packs of water bottles for $3.37 each. About how much did she spend?
Is this an over or under estimate?
over estimate
under estimate
6
Steps to solve these problems
Look at the decimal and round it to the nearest WHOLE NUMBER
Multiply the 2 whole numbers together
If you rounded down you know this is an UNDER estimate. If you rounded UP you know this answer is an OVER estimate
7
Multiple Choice
Jewls goes shopping for birthday decorations. She buys 12 goodie bags for $8.75 each. About how much will this cost her?
between 96-100
between 102-108
between 108-112
between 92-96
8
Multiple Choice
Mr.Keady goes to the store to buy chicken for a family BBQ. He buys 4.3 pounds of chicken. Each pound costs $1.23. About how much does he spend on chicken?
between $3-4
between $5-6
between $6-7
between $7-8
9
Fill in the Blanks
Allie goes on a trip to pick apples. She buys 16 pounds of apples to make apple pies. Each pound costs $3.65. About how much money did she spend on apples?
Type answer...
10
Multiple Choice
Luke runs 13.2 miles per week. If he runs the same amount of miles for 8 weeks how many miles will ha have run? (THIS IS AN EXACT AMOUNT THERE IS NO ABOUT)
105.6
104.3
10.56
106.45
11
Poll
Now that we know the estimate lets find the EXACT AMOUNT
Allie goes on a trip to pick apples. She buys 16 pounds of apples to make apple pies. Each pound costs $3.65. About how much money did she spend on apples?
34.8
62.3
58.4
62.8
12
Multiple Choice
Exit Ticket
Justin goes to the store to buy packs of water. He buys 14 packs for $8.76 each. About how much money does he spend on water?
112
125
126
132
Multiplying Decimals
Estimating and Multiplying

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 12
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Area with fractions
Presentation
•
5th Grade
9 questions
Proportions and Equivalent Ratios
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Area of Triangles
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Dividing with Fractions
Presentation
•
5th Grade
10 questions
Like Terms Introduction
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Dividing Fractions & Reciprocals
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Volume Review
Presentation
•
5th Grade
12 questions
NBT.5 Lesson (multi-digit)
Presentation
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Mastering Multiplication Facts 1-10
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
3 Digit by 2 Digit Multiplication
Quiz
•
5th Grade