

Calculating profit with multiplication | 4th grade math (TX TEKS) | Khan Academy
Interactive Video
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Wayground Resource Sheets
FREE Resource
4 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money did Sarah earn from selling 12 candles at $14 each?
$140.00
$152.00
$168.00
$180.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah spent $79.98 on materials and earned $168.00 from selling candles. What was her profit?
$88.02
$89.02
$90.02
$91.02
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Elena bought 15 vases for $12 each. How much money did she spend in total to buy the vases?
$120.00
$150.00
$180.00
$200.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Elena spent $180.00 to buy vases and sold them for $279.67. What was her total profit?
$98.67
$99.67
$100.67
$101.67
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?