Search Header Logo
Calculating profit with multiplication | 4th grade math (TX TEKS) | Khan Academy

Calculating profit with multiplication | 4th grade math (TX TEKS) | Khan Academy

Assessment

Interactive Video

•

Mathematics

•

4th Grade

•

Hard

Created by

Wayground Resource Sheets

FREE Resource

4 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much money did Sarah earn from selling 12 candles at $14 each?

$140.00

$152.00

$168.00

$180.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah spent $79.98 on materials and earned $168.00 from selling candles. What was her profit?

$88.02

$89.02

$90.02

$91.02

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Elena bought 15 vases for $12 each. How much money did she spend in total to buy the vases?

$120.00

$150.00

$180.00

$200.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Elena spent $180.00 to buy vases and sold them for $279.67. What was her total profit?

$98.67

$99.67

$100.67

$101.67

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?