

Geometry and Measurement Problems
Interactive Video
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an ant farm takes 3 days to eat half an apple, how many days will it take to eat 2 apples?
18 days
12 days
9 days
6 days
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To make Jasper Green paint, how many quarts of green paint are needed for 1 cup of black paint?
24 quarts
18 quarts
12 quarts
6 quarts
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the speed of the airplane in miles per second?
0.25 miles/second
0.20 miles/second
0.10 miles/second
0.15 miles/second
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far will the airplane travel in 60 seconds at the given speed?
6 miles
7.5 miles
10.5 miles
9 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of strawberries is $1.38 per pound, how many pounds can be bought for $69?
50 pounds
60 pounds
70 pounds
80 pounds
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the circumference of a circle with a diameter of 10 miles?
31.4 miles
15.7 miles
25 miles
20 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the area of a circle with a radius of 3 miles?
37.68 square miles
47.12 square miles
18.85 square miles
28.27 square miles
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?