Search Header Logo

A.EI.1-3 Quizizz Day 3

Mathematics

9th - 12th Grade

CCSS covered

Used 48+ times

A.EI.1-3 Quizizz Day 3
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

5 questions

Show all answers

1.

CATEGORIZE QUESTION

5 mins • 1 pt

For each quadratic equation, determine the amount of real solutions.

Groups:

(a) 1 Real Solution

,

(b) 2 Real Solutions

,

(c) No Real Solutions

q2+4q^2+4  

s2−16s^2-16  

n2+8n+16n^2+8n+16  

(b−1)(b+2)\left(b-1\right)\left(b+2\right)  

Tags

CCSS.HSA-REI.B.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve for r

C=2πrC=2\pi r  

C2π=r\frac{C}{2\pi}=r  

C+2π=rC+2\pi=r  

C−2π=rC-2\pi=r  

2πC=r2\pi C=r  

Tags

CCSS.HSA.CED.A.4

3.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the solution to the equation?

2x−34=9\frac{2x-3}{4}=9

19.519.5

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13.  On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50.  

Select the two equations that can represent this system.

4x + 6y = 13

7x + 13y = 26.50

3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13

3x - 7y = 13.5

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Devin paid $30 to be a member of the Fox Lake Gym. When he takes the boxing class, it costs him $2. Jared is not a member of the Gym, and it costs him $5 for the same class. How many classes would it take for Devin's total cost to equal Jared's total cost?

4 classes

10 classes

3 classes

18 classes

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?