
Review 1
Authored by Halie Slavens
Mathematics
5th Grade
CCSS covered
Used 8+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah bought 3.5 meters of ribbon for $2.75 per meter. How much did she spend in total?
$9.25
$9.625
$9.75
$10.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires cup of sugar and cup of flour. How much more sugar than flour does the recipe need?
cup
cup
cup
cup
Tags
CCSS.5.NF.A.1
CCSS.5.NF.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of the digit 7 in the number 5.678 when expressed in expanded notation?
7
0.7
0.07
0.007
Tags
CCSS.5.NBT.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using an area model, what is the product of 0.4 and 0.6?
0.24
0.26
0.28
0.30
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the product of 123 and 45 using the standard algorithm.
5,535
5,445
5,533
5,625
Tags
CCSS.5.NBT.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a toy costs $4.50 and you buy 4 of them, how much will you spend in total?
$18.00
$18.50
$19.00
$20.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Add and using a common denominator.
Tags
CCSS.4.NF.B.3C
CCSS.4.NF.B.3D
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?