Search Header Logo

Weekly Assessment

Authored by Dorothy Unutaro

Mathematics

1st Grade

Used 1+ times

Weekly Assessment
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jane bought sweets for 15p and biscuits for 12p. How much did Jane spent altogether?

27p

47p

17p

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

35p + 15p =

55p

50p

40p

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of Pencil costs 30 p, ruler costs 18p. What is the difference?

22p

48p

12p

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alex went shopping, he bought a football for £80 and paid the cashier £100. How much will be his change?

£80

£22

£20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of chocolate costs 25kobo and cookie costs 15 kobo. What is the cost of both items?

50kobo

40kobo

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

#53 - #45 =

#8

#18

#28

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Pizza = #26

Ice-cream = #38. What is the total?

#54

#64

#48

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?