Search Header Logo

Problemas de Proporcionalidad.

Authored by Nelsy Soriano

Mathematics

5th Grade

CCSS covered

Used 121+ times

Problemas de Proporcionalidad.
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

El doble de un cuaderno que cuestas $23:

46

$46

$56

56

Tags

CCSS.3.NBT.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

El quíntuple del cuaderno de $23 pesos:

$63

$92

$115

$138

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

En la tienda de don Julio hay una oferta de 3 kg de frijol a $45, Cual será el valor unitario:

3 kg = $45

2 kg =$30

1 kg = $15

Pagas 1 kg y te regalan 2 kg

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

El valor unitario del cereal es de $32 pesos, ¿Cuánto pagare por 6 cajas?

$4 pesos

$32 pesos

$182 pesos

$192 pesos

5.

OPEN ENDED QUESTION

45 sec • Ungraded

Nos venden 3 películas por $180, cuál es el valor unitario:

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

45 sec • Ungraded

2 bolas de helado cuestan $28, ¿5 bolas de helado costarían?

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

45 sec • Ungraded

4 rollos de papel $24, el valor unitario seria:

Evaluate responses using AI:

OFF

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?