Search Header Logo

Which is the better buy?

Authored by Wei Ting Chai

Mathematics

4th - 9th Grade

CCSS covered

Used 86+ times

Which is the better buy?
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

5 oranges for $2.00

4 oranges for $1.56

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

6 eggs for $4.20

12 eggs for $8.10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

5 exercise books for $3.65

8 exercise books for $5.76

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

7 cartons of milk for $10.50

9 cartons of milk for $13.59

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

1.08 kg of beef for $7.20

1.62 kg of beef for $10.77

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

130 g of toothpaste for $1.17

150 g of toothpaste for $1.31

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the best buy?

5 pens for $10.00

7 pens for $14.70

9 pens for $17.75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?