Search Header Logo

Càlculo para primer grado

Authored by Ana Hernandez

Mathematics

1st Grade

Used 106+ times

Càlculo para primer grado
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Si compró 2 paquetes de yogur ¿Cuánto pago?

40

42

39

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Si mi mamà compra 2 cubetas de pollo ¿Cuanto paga?

26

36

16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Si compro unos chicles ¿Cuànto pago?

22

8

18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Hoy en mi familia compraron la cena. Si compraròn 2 paquetes ¿Cuànto pagaròn?

100

99

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Si compró una leche ¿Cuánto pago?

7

17

23

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Tengo 12 panes y me como 3 ¿Cuántos8 panes me quedan?

8

9

10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Tengo 7 coches y mi tìo me regalo 4 ¿Cuàntos coches tengo ahora?

12

11

10

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?