
Math - Ratio and Proportion
Authored by Suhaila Ghaffar
Mathematics
8th - 9th Grade
CCSS covered
Used 258+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The scale drawing car length is 3 cm. If the scale is 1 cm:4 ft, what is the actual car length?
Tags
CCSS.7.G.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A shoe sales associate earned $300 in August. In September she earned 8% more than she did in August. How much did she earn in September?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the proportion for r.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?