Search Header Logo
Word Problems with Rates

Word Problems with Rates

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th - 8th Grade

•

Hard

Created by

Joseph Anderson

FREE Resource

6 Slides • 9 Questions

1

Ratio and Rate Word Problems

Lessons 53-54

media

2

New Concept: Ratio Word Problems
  • Rate is a ratio of two measures. The word "per" is often associated with rates.

  • Here are some real-world situations where rates are used • finding gas mileages. • finding total wages given an hourly salary. • finding athletes’ speeds.

  • In this lesson, we will be solving real world problems using rates.

3

If Mr. Gomez drives his car at an average speed of 55 miles per hour, how far will he drive in 3 hours?

4

Why is it important to include the units of measure and time in the ratio box?

The labels on the ratio box will help us confirm what unit the answer represents. Since the unknown value d is in the distance (mi) row, we know that the answer is 165 miles.

5

The average of four numbers is 25. If three of the numbers are 16, 26, and 30, what is the fourth number?

6

Tyrone is buying refreshments for the next Math Club meeting. Brand A cranberry juice is on sale at $3.20 for a 64-fl oz bottle. Brand B costs $1.19 for a 17-fl oz bottle. Which brand is the better buy?

7

Multiple Choice

If Mrs. Wilmot’s car averages 40 miles per gallon, then about how many gallons of gas will she use on a trip of 360 miles?

1

9 gallons

2

90 gallons

3

14,400 gallons

8

Multiple Choice

Sara works for 8 hours at a fishing store and earns a total of $76.00. What is her hourly rate of pay?

1

$10.85

2

$9.50

9

Fill in the Blanks

The average of four numbers is 45. If three of the numbers are 24, 36, and 52, what is the fourth number?

Type answer...

10

Fill in the Blanks

Use Sara's hourly rate of pay to find how much she will earn if she works for 40 hours.

Type answer...

11

Fill in the Blanks

On a 400-mile trip, Nathan’s car averaged 30 miles per gallon. The trip took about how many hours to complete?

Type answer...

12

Fill in the Blanks

Jenna earned $68.80 working 8 hours. What is Jenna’s hourly rate of pay?

Type answer...

13

Fill in the Blanks

How much would Jenna earn working 20 hours?

Type answer...

14

Fill in the Blanks

Tisha scored an average of 18 points in each of her first five basktetball games. Altogether, how many points did she score in her first five games?

Type answer...

15

Fill in the Blanks

The price of one type of cheese is $2.80 per pound. What is the cost of a 2.5-pound package of cheese?

Type answer...

pattern-tertiary
Ratio and Rate Word Problems

Lessons 53-54

media

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 15

SLIDE