

Unit Rate from a Graph
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
4 Slides • 6 Questions
1
Unit Rate and Graphs

2
Unit Rate
3
Multiple Choice
A loaf of bread costs $2.85 there are 19 slices in this loaf. What is the unit rate?
$ 0.19
$ 0.15
$ 0.85
4
Slope (unit rate) saves you money
Unit Rate is the ratio of two different things
Unit = Unity = One Larger Number / 1
Speed: 50 miles/1 hour = 50mph
Fees: $40 / 1 month = $40 per month
Growth: 4 inches /1 year = 4 inches per year
5
6
Multiple Choice
Find the Unit Rate for eggs (Unit = unity = 1). Unit rate is always the price for just one.
$ 0.30
$ 0.50
$ 0.25
7
Multiple Choice
Which describes the unit rate of the family road trip
traveled 120 miles per hour
traveled 60 miles per hour
traveled 30 miles per hour
8
Multiple Choice
Which graph can be used ot model a unit rate of $3.50 per gallon?
9
Multiple Choice
Cashews cost $19 per pound
Cashews cost $2 per pound
Cashews cost $9.50 per pound
Cashews cost $28.50 per pound
10
Multiple Choice
A parking lot business charges $9 per car for parking. Which line can be used to model the relationship between money collected and cars in the lot?
Unit Rate and Graphs

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 10
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Lesson 2.3: Proportional Tables
Presentation
•
7th Grade
9 questions
Is it a Function?
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Discount, Sales Tax and Tip
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Double Number Lines Lesson
Presentation
•
6th Grade
8 questions
Writing Linear Functions
Presentation
•
8th Grade
11 questions
Scale Drawings and Models
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Unit Rate 7.RP.A.1
Presentation
•
7th Grade
9 questions
Quadrant 1 Quiz
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade