

Inequality Lesson
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
4 Slides • 21 Questions
1
Inequalities test review
Tomorrow (Friday, May 7th), we have a test. Here is what we need to know.

2
Multiple Choice
Which of these statements is true?
Cual de esas declaraciones es cierta?
An equation has only one solution; an inequality has a set of solutions.
Una ecuación tiene una sola solución; una desigualdad tiene un conjunto de soluciones.
An inequality has only one solution, an equation has a set of solutions
Una conjunto tiene una sola solución; una desigualdad tiene un ecuación de soluciones.
3
Multiple Choice
Which of these has ONLY ONE solution?
¿Cuál de estos tiene SOLO UNA solución?
X+5.4>8
41(x−5)=13
3x - 5.9 < 9.6
21x−19≥24
4
Multiple Choice
Which of these operations would you use to solve 3x=15?
¿Cuál de estas operaciones usarías para resolver 3x = 15?
Add 3 to both sides
Suma 3 a ambos lados
Subtract 3 from both sides
Resta 3 de ambos lados
Multiply both sides by 3
Multiplica ambos lados por 3
Divide both sides by 3
Divide ambos lados por 3
5
Multiple Choice
Clare jogs exactly 20 miles in a week. Which of these represents the number of miles she runs in a week?
Clare corre exactamente 20 millas en una semana. ¿Cuál de estos representa la cantidad de millas que corre en una semana?
x=20
x=20
x>20
x<20
x≥20
6
Multiple Choice
Clare jogs more than 20 miles in a week. Which of these represents the number of miles she runs in a week?
Clare corre mas de 20 millas en una semana. ¿Cuál de estos representa la cantidad de millas que corre en una semana?
x=20
x=20
x>20
x<20
x≥20
7
Multiple Choice
Clare jogs no more than than 20 miles in a week. Which of these represents the number of miles she runs in a week?
Clare corre no mas de 20 millas en una semana. ¿Cuál de estos representa la cantidad de millas que corre en una semana?
x=20
x≤20
x>20
x<20
x≥20
8
Multiple Choice
Clare jogs at least than 20 miles in a week. Which of these represents the number of miles she runs in a week?
Clare corre al menos de 20 millas en una semana. ¿Cuál de estos representa la cantidad de millas que corre en una semana?
x=20
x≤20
x>20
x<20
x≥20
9
Joseph runs 2 21 miles on Monday. After that, he runs the same 1 31 miles every morning. His goal is to run at least 6 miles each day.
2 21 miles: ONE TIME, every Monday
1 31 miles: RECURRING, every morning after that
6 miles: Total
10
Multiple Choice
Joseph runs 2 21 miles on Monday. After that, he runs the same 1 31 miles every morning.
Which of the expressions is correct?
2 21x + 1 31
1 31x + 2 21
11
Multiple Choice
Joseph runs 2 21 miles on Monday. After that, he runs the same 1 31 miles every morning.
If we wants to run exactly 6 miles in a week, which of these would we use?
1 31x + 2 21 =6
1 31x + 2 21>6
1 31x + 2 21 < 6
1 31x + 2 21≥6
1 31x + 2 21≤6
12
Multiple Choice
Joseph runs 2 21 miles on Monday. After that, he runs the same 1 31 miles every morning.
If we wants to run at least 6 miles in a week, which of these would we use?
1 31x + 2 21 =6
1 31x + 2 21>6
1 31x + 2 21 < 6
1 31x + 2 21≥6
1 31x + 2 21≤6
13
Joseph runs 2 21 miles on Monday. After that, he runs the same 1 31 miles every morning. His goal is to run at least 6 miles each day.
1 31x + 2 21≥6
FIRST: subtract 2 21 from both sides
SECOND: divide both sides by 1 31
IF you need a calculator, use http://desmos.com/scientific
14
Multiple Choice
1 31x + 2 21≥6
What should we do first?
Add 2 21 to both sides
Subtract 2 2 1from both sides
15
Multiple Choice
1 31x + 2 21−2 21≥6−2 21
What does that give us?
1 31x + 5≥8 21
1 31x≥3 21
16
Open Ended
1 31x≥4 21 Using http://desmos.com/scientific, divide both sides by 1 31 What do we get?
17
When we divide 4 21 by 1 31 , we get 3 83 or 3.375
In the context of this problem: Joseph must run at least 4 days in order to run more than 6 miles in total.
18
Multiple Choice
Janie ordered box lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch costs $4.25. The total cost of the lunches is $53.75, including a $7 delivery fee.
Which of these is a one-time fee?
$4.25
$53.75
$7
19
Multiple Choice
Janie ordered box lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch costs $4.25. The total cost of the lunches is $53.75, including a $7 delivery fee.
Which of these is a recurring fee?
$4.25
$53.75
$7
20
Multiple Choice
Janie ordered box lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch costs $4.25. The total cost of the lunches is $53.75, including a $7 delivery fee.
Which of these is the total?
$4.25
$53.75
$7
21
Multiple Choice
Janie ordered box lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch costs $4.25. The total cost of the lunches is $53.75, including a $7 delivery fee.
Which of these is the correct equation?
4.25 + 7x = 53.75
4.25x + 7 = 53.75
4.25x + 53.75=7
53.75x+7=4.25
22
Open Ended
4.25x + 7 = 53.75.
How many lunches did Jamie buy?
23
Multiple Choice
Just for fun: In 1982, Nintendo was sued by Universal Pictures because Universal thought that Donkey Kong was stolen from which of these famous movie monsters?
Godzilla
King Kong
Rodan
Freddy Krueger
24
Multiple Choice
Just for fun: In 1997, the Simpsons revealed that Homer Simpson's face was a cross between which two things?
A fish and a lemon
A fish and a lightbulb
A lightbulb and a dog
A gorilla and a banana
25
Multiple Choice
What was the first video game where Luigi was not just "Green Mario", but was actually taller than Mario, ran faster, and jumped higher?
Luigi's Mansion
Mario & Luigi
Super Smash Bros
Super Mario Bros 2 (USA)
Inequalities test review
Tomorrow (Friday, May 7th), we have a test. Here is what we need to know.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 25
SLIDE
Similar Resources on Wayground
18 questions
Intro to Measurement
Presentation
•
6th - 8th Grade
20 questions
Speed distance time calculations
Presentation
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rotation and Revolution
Presentation
•
6th - 8th Grade
16 questions
Standard to Slope-Intercept Form Lesson
Presentation
•
7th - 9th Grade
17 questions
Measures of Central Tendency
Presentation
•
6th - 8th Grade
17 questions
Multiplying and Dividing Decimals
Presentation
•
6th - 8th Grade
18 questions
Evaluating Algebraic Expressions - Review
Presentation
•
6th - 8th Grade
22 questions
M8 Lesson 68 Fundamental Counting Principle
Presentation
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade