
Equivalent Rates
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Damian Lara
Used 5+ times
FREE Resource
16 Slides • 17 Questions
1
2
3
Multiple Choice
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
4
Multiple Choice
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
5
Multiple Choice
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
6
7
8
Multiple Choice
Find each unit rate.
30 miles/3 hours
9
Multiple Choice
Find each unit rate.
$1.80 /6 plastic cups
10
11
12
13
14
Multiple Choice
Nigel paid $3.60 for 30 copies of his flyer. Use a unit rate and multiplication to determine the cost to make 80 copies of his flyer.
15
16
17
Multiple Choice
Carter paid $3.00 for 20 copies of his flyer. Use a unit rate to determine the cost to make 50 copies of his flyer.
18
Multiple Choice
Find each unit rate.
25 feet/5 seconds
5 feet/sec
2 feet/sec
15 feet/sec
10 feet/sec
19
Multiple Choice
Find each unit rate.
140 miles/7 gallons
20
Multiple Choice
Find each unit rate.
$3.20/4 apples
21
Multiple Choice
Talia walked 7 miles in 2 hours. At this rate, how far will she
walk in 5 hours?
22
23
24
Graphing
Graph each ratio in the table as an ordered pair.
(3, 1) (6, 2) (9, 3) (12, 4) (15, 5)
The point (15, 5) shows that when Petra has saved $15, she has spent $5.
25
26
27
28
29
Multiple Choice
$3 for 6 muffins; $9 for 18 muffins
Equivalent Rates
These are NOT equivalent rates
30
Multiple Choice
31
Multiple Choice
32
Multiple Choice
33
Multiple Choice
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 33
SLIDE
Similar Resources on Wayground
23 questions
Equivalent Ratios
Presentation
•
5th - 6th Grade
22 questions
Four Quadrant Graphing
Presentation
•
6th Grade
25 questions
Proportions and Percent of Change
Presentation
•
6th - 7th Grade
23 questions
Unit Rate Lesson
Presentation
•
6th Grade
28 questions
Comparing & Ordering Integers
Presentation
•
6th Grade
24 questions
6.12/6.13 Analyze Data-Graphs
Presentation
•
6th Grade
31 questions
Unit Rate/Unit Cost Lesson
Presentation
•
6th Grade
27 questions
Simple Interest
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade