

untitled
Presentation
•
•
Practice Problem
•
Easy
Meredith Conanan
Used 1+ times
FREE Resource
5 Slides • 10 Questions
1
By Susan Kahler
2
Remember that when you divide fractions, the rule is multiply by the reciprocal. (Keep, Change, Flip)
3
It is ok to get a decimal or a fraction when you do this. Look at the examples below
4
You will have some unit rates where you are asked to work with mixed numbers as shown on the left.
When given mixed numbers turn them into improper fractions before dividing.
Remember when you divide fractions follow the Keep Change Flip pattern.
Some text here about the topic of discussion
5
Fill in the Blanks
Johnny read 300 words in 6 minutes. At what rate, words per minute, is Jonny reading? ( Since you want words per minute, words goes on top and minutes goes on the bottom)
Type answer...
6
Fill in the Blanks
A teacher sharpens 108 pencils to distribute to her 27 kindergarten students. How many pencils should each student get? Express as pencils per student. ( studentspencils )
Type answer...
7
Fill in the Blanks
George finished 1/4 of a level of his computer game in 1/3 of an hour. How many hours will it take him to complete one level?
Type answer...
8
Multiple Choice
Betty makes pies. To make 6 pies, she uses 7 21 Cups of flour. How many cups of flour are needed to make 1 pie? ( Because you want 1 pie your fraction is pieflour )
1 41 cups
45 cups
1/45 cups
1/4 cup
9
Multiple Choice
Sue's
Millie's
Tamira's
Creative
10
Multiple Choice
Marcus
Joseph
Harper
Nikki
11
12
Multiple Choice
Six tubs of frosting costs $5. How much is it for 1 tub of frosting?
$1 per tub
$8.30 per tub
$0.83 per tub
$0.08 per tub
13
Multiple Choice
A piano teacher charges $200 for 12 piano lessons. How much is it for one piano lesson?
$16.67 per lesson
$17 per lesson
$1.67 per lesson
$16 per lesson
14
Multiple Choice
A company charges $2.95 for 24 bottles of water. What is the cost per bottle of water?
$0.12 per bottle
$8.14 per bottle
$0.25 per bottle
$1.12 per bottle
15
Multiple Choice
Jane is buying coffee. Coffee Shop A sells 30 ounces for $9.95 and Coffee Shop B sells 12 ounces for $3.50. Which coffee shop is cheaper per ounce?
A because they are selling you more coffee in total
A because there unit price is $0.29 per ounce where B is $0.33 per ounce
B because their unit price is $0.29 per ounce and A is $0.33 per ounce
By Susan Kahler
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 15
SLIDE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Intro to Variables
Presentation
•
5th Grade
10 questions
Unit 2 lesson 4: order of operations integers
Presentation
•
7th Grade
10 questions
3rd Grade Unknown Number (Multiplication/Division)
Presentation
•
3rd Grade
10 questions
Collective Nouns
Presentation
•
2nd Grade
10 questions
Conversions
Presentation
•
4th Grade
10 questions
Measurement
Presentation
•
2nd Grade
10 questions
NHỮNG NGƯỜI BẠN TỐT
Presentation
•
5th Grade
10 questions
Debit or Credit
Presentation
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for
26 questions
SLIME!!!!!
Quiz
•
KG - 12th Grade
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
4 questions
K-2 Force and Motion Lesson
Presentation
•
KG - 2nd Grade
12 questions
Tone and Mood
Presentation
•
KG
10 questions
Day and Night Patterns
Quiz
•
KG
20 questions
Disney Characters
Quiz
•
KG
12 questions
Nouns and Verbs
Quiz
•
KG - 2nd Grade
15 questions
Short Vowels
Quiz
•
KG - 2nd Grade