
UNIT 2 - REVIEW
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Angelica Garcia
Used 3+ times
FREE Resource
7 Slides • 28 Questions
1
Stop and think about what you have learned.
2
3
Multiple Choice
A bowl of fruit has 4 apples, 3 bananas, and 2 oranges.
bananas to apples:
3:2
3:4
4:3
4:9
4
Multiple Choice
A bowl of fruit has 4 apples, 3 bananas, and 2 oranges.
bananas to all of fruit:
3:2
3:9
4:3
4:9
5
Multiple Choice
A bowl of fruit has 4 apples, 3 bananas, and 2 oranges.
oranges to all of fruit:
3:2
2:9
4:3
4:9
6
Multiple Choice
The parking lot at your school has 12 scooters, 22 cars, and 38 SUVs.
scooters to cars
12:22
22:12
22:38
12:44
7
Multiple Choice
The parking lot at your school has 12 scooters, 22 cars, and 38 SUVs.
total vehicles to SUVs
52:38
52:12
22:52
12:44
8
Multiple Choice
The parking lot at your school has 12 scooters, 22 cars, and 38 SUVs.
scooters to total vehicles:
52:38
12:52
12:100
12:44
9
Multiple Choice
Out of the 32 apps on Jaylen's tablet, 12 are science related. What is the ratio of science-related apps to total number of apps on Jaylen's tablet?
no app store
12:32
32:12
10:32
10
Multiple Choice
Of the 22 students in Mr. Maguire's class, 4 are left-handed. what is the ratio of left-handed students to right-handed students?
4 to 18
22 to 4
4 to 22
18 to 4
11
Multiple Choice
Colton's baseball team has 14 members. 5 players have to sit the bench each inning. What is the ratio of number of team members playing to those siting the bench each inning?
9:5
5 to 9
5 to 14
14:5
12
13
Multiple Choice
Gregg spent $46 on 2 t-shirts. Each t-shirt was the same price. What is the unit rate of each t-shirt?
$23
$45
$20
Free
14
Multiple Choice
Anna paid $5 for 2 pounds of grapes. What is the unit rate for 1 pound of grapes?
$2.50
$5
$1.50
Free
15
Multiple Choice
Three full airplanes hold 570 people. How many people can 1 airplane hold?
190
170
100
50
16
Multiple Choice
A cake recipe calls for 4 eggs to 2 cups of milk. What is the number of eggs per cup of milk for this recipe?
2
4
8
vegan
17
Multiple Choice
It takes Jeremiah 2 minutes to run 4 laps around the track. At the rate, how long will it take for him to run 8 laps around the track?
2 minutes
4 minutes
8 minutes
16 minutes
18
19
Multiple Choice
Solve for A in the ratio table.
9 miles
24 miles
15 mile
72 miles
20
Multiple Choice
Solve for A in the ratio table.
4 Girls
8 Girls
15 Girls
72 Girls
21
Multiple Choice
Solve for B in the ratio table.
14 Riders
8 Riders
16 Riders
72 Riders
22
Multiple Choice
Solve for D in the ratio table.
6 books read
8 books read
16 books read
10 books read
23
Multiple Choice
Which of the following ratios is NOT equivalent to the ratio 43
86
2015
4030
83
24
25
Multiple Choice
65 out 100 = ____%
65%
100%
6.5%
650%
26
Multiple Choice
1005 = ____%
5%
50%
5.5%
500%
27
Multiple Choice
106 = ____%
6%
.60%
60%
600%
28
Multiple Choice
Write the percent as a fraction.
11%
10011
1011
11%
10011%
29
Multiple Choice
Write the percent as a fraction.
91%
10011
1091
10091
10091%
30
31
Multiple Choice
20% of 60 = _____
12
20
60
30
32
Multiple Choice
70% of 20 = _____
14
24
70
30
33
Multiple Choice
20 is 20% of what number?
100
200
50
numbers among us
34
35
Poll
Based on this Quizizz, what grade do you think you'll make on the test?
A (90 - 100)
B (80 - 89)
C (74 - 79)
D (71 - 73)
F (Below 70)
Stop and think about what you have learned.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 35
SLIDE
Similar Resources on Wayground
27 questions
Volume Review: Prisms and Pyramids
Presentation
•
7th Grade
30 questions
Expressions and Equations - FSA Review - 6th Grade
Presentation
•
6th Grade
26 questions
Geometry Review 6th Grade
Presentation
•
6th Grade
32 questions
Box Plots
Presentation
•
6th Grade
24 questions
Distributive Property
Presentation
•
6th Grade
31 questions
OSN SD TINGKAT KABUPATEN SIMALUNGUN BIDANG MATEMATIKA
Presentation
•
6th Grade
27 questions
Fractions, Decimals, Percents
Presentation
•
6th Grade
27 questions
Topic 6 Review Lesson
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade