
Rates
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Easy
Omar Alshishani
Used 14+ times
FREE Resource
21 Slides • 11 Questions
1
by Omar Shishani
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Multiple Choice
Abdullah spends $40 on 5 kg of concrete. What is the unit rate in dollars per kg?
$8 per kg
$5 per kg
$35 per kg
$0.125 pounds per kg
11
Multiple Choice
If Saad can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
12
Multiple Choice
Khalid earned $20.40 in 3 hours. What is his unit rate in dollars per hour??
13
14
15
16
17
Multiple Choice
18
Multiple Choice
19 calories per serving
19 servings per calorie
19
Multiple Choice
0.4 pound/square foot
0.4 square foot/pound
20
Multiple Choice
694 hr/km
21
22
23
Multiple Choice
Which is the better deal? Oreos $2.90 for 5 bags
OR
Chips $2.56 for 4 bags
Chips
Both Same price
24
25
26
27
28
Multiple Choice
150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square meters. At this rate, how many grams of fertilizer is needed for 13 square meters?
29
Multiple Choice
Abdulrahman biked 36 miles in 6 hours. If he biked at a constant speed, how many miles did he ride in 4 hours?
24 mph
30
31
32
Multiple Choice
Which is the slowest reading rate?
by Omar Shishani
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 32
SLIDE
Similar Resources on Wayground
24 questions
Ratio and proportion - Lesson 2
Presentation
•
7th - 10th Grade
27 questions
Percents Review
Presentation
•
6th - 7th Grade
23 questions
1.4 Applications of Rates
Presentation
•
KG
25 questions
What is Technology?
Presentation
•
6th - 8th Grade
26 questions
Calculating Slope
Presentation
•
7th - 9th Grade
27 questions
Law of Conservation of Mass
Presentation
•
6th - 9th Grade
26 questions
3-2 Solving Inequalities Using Addition or Subtraction
Presentation
•
7th - 8th Grade
22 questions
Nouns, Pronouns, and Adjectives
Presentation
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade