
Which is the Better Buy?
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Molly Giblin
Used 118+ times
FREE Resource
5 Slides • 16 Questions
1
Lesson 20
2
Finding the cost of something when you're only buying 1
Example:
1 apple
1 ounce
1 pound
3
Open Ended
How could knowing unit rates help you save money?
4
Multiple Choice
Which is the better buy?
Apple Jacks 20oz box for $5
Apple Jacks 15oz box for $4
5
1. Finding how much 1 ounce costs....
2. Finding how much ounces they would get if they paid the same amount....
6
Remember:
Find the unit rate to compare!
Unit Rates are just equivalent ratios in the simplest form.
7
Multiple Choice
Which is the better buy of salsa?
$1.80 for 16 ounces
$2.20 for 24 ounces
8
Multiple Choice
Which is the better buy for ground beef?
$10.65 for 3 pounds
$17.05 for 5 pounds
9
Multiple Choice
Which is the better buy for apples?
$4.30 for 10 apples
$3.22 for 7 apples
10
Multiple Choice
Which is the better buy for ice cream bars?
$4.92 for 10 bars
$7.65 for 15 bars
11
Multiple Choice
Which is the better buy for orange juice?
$4 for 52 fl. Ounces
$0.95 for 16 fl. Ounces
12
Multiple Choice
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
13
Multiple Choice
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
14
Multiple Choice
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
15
Multiple Choice
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
16
Multiple Choice
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
17
Multiple Choice
Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
18
19
Open Ended
How would you describe unit rates to someone who has never h
20
Open Ended
In your own words, how do you find a unit rate?
21
Poll
How I feel about finding unit rates...
😃
😎
😵💫
😶
Lesson 20
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 21
SLIDE
Similar Resources on Wayground
17 questions
Surface Area 6th Grade
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Topic 6-7 (Solving Problems with Rates)
Presentation
•
6th Grade
17 questions
Parts of an Expression
Presentation
•
6th Grade
17 questions
Personal Financial Literacy
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Combining Like Terms
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Mean, Median, Mode, and Range
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Module 1: Integer Concepts - 1
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Area of Parallelograms
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade