
Comparing Bits and Pieces Unit Test Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+7
Standards-aligned
Anonymous Anonymous
Used 38+ times
FREE Resource
5 Slides • 15 Questions
1
2
Multiple Choice
What sign goes in the blank?
- 53 ____ - 97
<
>
=
3
Multiple Choice
What sign goes in the blank?
- 53 ____ 97
<
>
=
4
Multiple Choice
What sign goes in the blank?
513 ____ 818
<
>
=
5
Multiple Choice
What sign goes in the blank?
- 51 ____ - 83
<
>
=
6
Fill in the Blanks
Write a decimal equivalent to the fraction below
51
Type answer...
7
Fill in the Blanks
Write a decimal equivalent to the fraction below
166
Type answer...
8
Fill in the Blanks
Find the number half way between -0.76 and -0.75.
Type answer...
9
Fill in the Blanks
Find the number half way between 0.37 and 0.38.
Type answer...
10
Open Ended
Find a fraction between this pair of fractions:
41 and 32
11
Find a fraction between 2/3 and 1/4.
Start by finding a common denominator for these fractions.
That will make it easier to compare.
2/3 = 8/12
1/4 = 3/12
Some fractions that come in between are 4/12, 5/12, 6/12, 7/12.
12
Open Ended
Find a fraction between this pair of fractions:
64 and 65
13
Find a fraction between 4/6 and 5/6.
SOLVE IT LIKE THE LAST PROBLEM!!!
Start by finding a common denominator for these fractions (a DIFFERENT common denominator).
That will make it easier to find one in between.
4/6 = 8/12
5/6 = 10/12
A fraction that comes between could be 9/12 or 3/4.
14
Fill in the Blanks
My family is having a party and we want to buy ice cream sandwiches for everyone. (YUM!)
There will be 40 people at our party. (Don't worry, we'll be outside.)
Ice cream sandwiches come 6 to a package.
One package costs $4.32 at Vons.
What is the unit price for an ice cream sandwich?
Type answer...
15
Ice cream sandwiches come 6 to a package.
One package costs $4.32.
What is the unit price for an ice cream sandwich?
Unit Price is the cost of ONE ice cream sandwich. To find the unit price, take the cost for a package of ice cream sandwiches and divide it by how many sandwiches there are.
So....$4.32 divided by 6 = $0.72. Does that make sense?
To check it, do $0.72 x 6. Do you get $4.32??
16
Fill in the Blanks
My family is having a party and we want to buy ice cream sandwiches for everyone. (YUM!)
There will be 40 people at our party. (Don't worry, we'll be outside.)
Ice cream sandwiches come 6 to a package.
One package costs $4.32 at Vons.
How many packages will I need to buy so that everyone gets an ice cream sandwich?
THINK
Type answer...
17
Fill in the Blanks
My family is having a party and we want to buy ice cream sandwiches for everyone. (YUM!)
There will be 40 people at our party. (Don't worry, we'll be outside.)
Ice cream sandwiches come 6 to a package.
One package costs $4.32 at Vons.
Now that you know how many packages are needed, what will the ice cream cost? Don't worry about tax!
Type answer...
18
Fill in the Blanks
Ice cream sandwiches are sold in a package of 18 at Costco for $12.96. What is the unit cost at Costco?
Type answer...
19
Multiple Choice
Thinking only about unit cost, where should I buy my ice cream sandwiches?
Vons
Costco
Doesn't matter, they're the same.
20
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 20
SLIDE
Similar Resources on Wayground
16 questions
Unit 3 Expressions Review OL
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Dividing Fractions & Reciprocals
Presentation
•
6th Grade
17 questions
Surface Area
Presentation
•
6th Grade
14 questions
Simplifying fractions
Presentation
•
5th Grade
17 questions
Bar graphs
Presentation
•
7th Grade
16 questions
Exponents
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Ratios and Proportions
Presentation
•
6th - 7th Grade
13 questions
Adding Fractions and Mixed Numbers with Like Denominators
Presentation
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade