

E8.2 - LA1 - Unit Rates with Conversions
Presentation
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Mrs Otap
Used 3+ times
FREE Resource
4 Slides • 3 Questions
1
E8.2 - LA1 - Unit Rates with Conversions

2
4 tons of rocks cost $7,040.00. What is the price per pound?
Divide price by the number of tons
$7040/4 = $1760 per ton
Now divide the price per ton by the number of pounds in a ton
$1760/2000 = $0.88 per pound
3
Multiple Choice
A 2-gallon jug of water costs $5.12. What is the price per quart? (1 gallon = 4 quarts)
$5.12
$2.56
$1.28
$0.64
4
You buy 1kg of blue erasers,5kg orange erasers, and 1kg of purple erasers. What is the total cost?
1(0.93) +5(1.82)+1(2.19)=$12.22
5
Multiple Choice
You buy 2kg of blue erasers, 4kg orange erasers, and 3kg of purple erasers. What is the total cost?
$15.71
$14.82
$9.00
$4.94
6
Use Google to determine Conversion Factors
example: quarts per gallon
7
Multiple Choice
A 6-foot piece of brass wire costs $41.76. What is the price per inch?
$6
$6.96
$0.58
Cannot be determined
E8.2 - LA1 - Unit Rates with Conversions

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 7
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
Ratios and proportions (topic quiz)
Presentation
•
8th Grade
6 questions
Tax Tip Markup Discount
Presentation
•
6th - 8th Grade
6 questions
Equations Lesson
Presentation
•
6th - 8th Grade
6 questions
Step Equations
Presentation
•
6th - 8th Grade
8 questions
Graphing Slope
Presentation
•
7th - 8th Grade
8 questions
Writing Linear Functions
Presentation
•
8th Grade
6 questions
tekstiniai uždaviniai
Presentation
•
7th - 8th Grade
7 questions
Volume and Density
Presentation
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade